Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2014, 10:59

Android bude kráľom, PC ide do hrobu

Ako bude vyzerať technologický rok 2014? Svetová výskumno-analytická spoločnosť Gartner pri príležitosti veľtrhu CES v Las Vegas tieto prognózy.

1. Zariadení s Androidom bude viac než miliarda

Celosvetový celkový objem predaných zariadení s operačným systémom Android, by tento rok mal prevýšiť neuveriteľnú jednu miliardu. V porovnaní s rokom 2013 je to viac o 27 percent. Do roku 2017 by sa pritom až dve tretiny androidových  IT hračiek mali nachádzať na rozvýjajúcich sa trhoch.

2. Ľudia si kúpia 2,5 miliardy mobilov a počítačov

Celkový počet nových „zariadení" – teda tabletov, počítačov, mobilov, smartfónov a ultramobilov – ktoré v roku 2014 prídu na trh, by mal celosvetovo dosiahnuť 2,5 miliardy. To je o takmer osem percent viac, než v roku 2013. 

3. Tablety s rapídnym nárastom

Podľa Gartneru budú z celkovo dodaných 2,5 miliardy prístrojov tvoriť najviac mobily - a to až 1,9 miliardy. Tých sa tým padom predá o päť percent viac, než vlani. Rapídny nárast však zaznamenajú tablety (sú zahrnuté v kategórii ultramobilných platforiem). Tých sa má predať až o 54 percent viac ako v roku 2013. 

4. PC idú do minulosti

Analytická firmy Gartner predpovedá ďalší pokles predaja klasických stolových počítačov. Tých sa predá iba 278 miliónov na celom svete. To je o sedem percent menej, než v roku 2013. Opäť sa teda potvrdí, že trhu dominujú mobilnejšie platformy a klasické PC sa stávajú minulosťou. 

5. Trh ožíva. Svet na IT minie 3,8 bilióna dolárov

Celosvetové výdavky na IT technológie majú v roku 2014 dosiahnuť 3,8 bilióna americkýc dolárov, tvrdí Gartner. V porovnaní s rokom 2013 je to nárast o 3,1 percenta. Medziročný rast vlani bol pritom iba na úrovni 0,4 percenta, a v niektorých kategóriách dokonca došlo k poklesu (koncové zariadenia, dátové centrá, telekomunikačné služby). Tento rok už ale majú všetky segmenty IT trhu rásť.  

Súvisiace články

Ticketportal.sk