Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2014, 03:03

Apple opravil fatálnu chybu v iPhonoch a počítačoch

Útočník sa mohol jednoducho „tváriť“, že je banka. Oklamal počítač a aj bezpečnostný certifikát.

Produkty spoločnosti Apple mali vo svojom operačnom systéme veľmi vážnu chybu. Problém sa týkal takmer všetkých produktov, ktoré americká spoločnosť ponúka. Neobišiel počítače Mac, telefóny iPhone a ani tablety iPad. Hacker mohol podľa správy jednoducho odchytávať údaje, ktoré mali byť prísne zabezpečené. Napríklad prístupové heslá do internetbankingu či iných služieb, ktoré využívajú protokol SSL. 

Fatálny problém s malou záchranou. 

Rovnako by mohol útočník komukoľvek, kto by bol pripojený na internet preposlať falošnú stránku, ktorá by sa síce tvárila ako bezpečne podpísaná, no v skutočnosti by sa jednalo len o podvrh na získanie cenných údajov. Vážna chyba, ktorá sa však objavila, má pre používateľov výrobkov Apple ale jednu výhodu. Je ju možné zneužiť len ak útočník aj obeť sú pripojení na rovnakej bezdrôtovej Wi-Fi sieti. 

Apple pri odhalení chyby okamžite vydal aktualizáciu pre telefóny a tablety s operačným systémom iOS, no systém pre počítače sa dočkal aktualizácie až pár dní po mobilných zariadeniach. Novo aktualizované produkty sú už voči útoku ochránené, no všetci používatelia, ktorí používajú stále starší systém, sú potenciálne vystavení riziku. Najmä po odhalení problému a jeho následnej medializácii.  

Snímky: Reuters

Zdroj: engadget.com

Ticketportal.sk