Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2021, 16:05

Netreba papiere, covid pasy sú už aj digitálne. Štát spustil aplikáciu

Úlohou aplikácie z dielne rezortu informatizácie je uľahčenie cestovania naprieč EÚ.

Netreba papiere, covid pasy sú už aj digitálne. Štát spustil aplikáciu
Zdroj: HN/Alžbeta Blašková

V posledných dňoch začala Slovákom chodiť mailom „papierová“ verzia covid pasu. Nástroj je však plne digitálny a od dnešného dňa sú už k dispozícii aj aplikácie GreenPass pre Android aj iOS.

V GreenPass aplikácii môžu byť uložené digitálne covid preukazy Európskej únie v podobe potvrdenia o vakcinácii, o vykonanom teste a o prekonaní ochorenia COVID-19.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

​V tomto prípade ich tak máte k dispozícii aj bez pripojenia na internet. Všetky digitálne covid preukazy platiace v EÚ máte navyše podľa tvorcov na jednom mieste aj pre celú rodinu.

GreenPass umožní nielen sťahovanie digitálnych covid preukazov Európskej únie, ale aj ich pridanie skenovaním QR kódov z potvrdení.

Aplikáciu sme vyskúšali pre Android. Dostať sa k nej dá najlepšie cez web korona.gov.sk. V Google Play sme ju jednoduchým vyhľadávaním nenašli, boli tam však rôzne aplikácie, ktoré sa ako GreenPass tvárili.

Na začiatok si vytvoríte 5-miestny PIN kód. Vďaka nemu spustíte aplikáciu a slúži na ochranu vašich osobných údajov. Starostlivo si ho preto uchovajte. Následne môžete na uľahčenie prístupu uložiť aj biometrické údaje (odtlačok prsta), ak to vaše zariadenie rozpoznáva.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.