Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2021, 09:30

Toto sú prvé chytré hodinky. Majú 37 rokov, oživí ich mobilná aplikácia

Japonská spoločnosť Seiko predstavila svoj model UC-2000, alebo tiež Data-2000, verejnosti už v roku 1983.

Toto sú prvé chytré hodinky. Majú 37 rokov, oživí ich mobilná aplikácia
Zdroj: Luděk Vokáč, iDnes.cz

Je to možno neuveriteľné, ale inteligentné hodinky sú tu s nami takmer štyridsať rokov. V podstate existujú dlhšie ako samotné smartfóny a vlastne rovnako dlho ako mobilné telefóny, píše portál iDnes.cz.

Prvotinou bolo zariadenie Seiko UC-2000 známej aj ako Data-2000. Tento dlhoročný kúsok elektroniky sme vyskúšali: funkcie sú základné, ale vzhľadom k dobe vzniku prekvapia.

Ten kontext je naozaj zaujímavý. Kým prvý smartfón IBM Simon sa dostal do predaja v roku 1994, chytré hodinky už tou dobou existovali v podstate celé jedno desaťročie. Japonská spoločnosť Seiko predstavila svoj model UC-2000, alebo tiež Data-2000, verejnosti už v roku 1983.

Pozrite si Seiko Data-2000 z roku 1983 v galérii:

​Teda v rovnakom roku, kedy sa na trh dostal vôbec prvý komerčne dostupný mobilný telefón, legendárny Motorola DynaTAC 8000X. Do predaja sa však hodinky Seiko, teda vôbec prvé chytré hodinky na svete, dostali podľa dobových prameňov pravdepodobne až o rok neskôr, teda v roku 1984, aj keď možno nájsť zmienky pamätníkov aj o roku 1983.

A jeden exemplár tohto tento rok 37 rokov starého pozoruhodného kusu výpočtovej techniky sme teraz mohli v redakcii vyskúšať. A bola to podobne zaujímavá skúsenosť ako naše stretnutie s už spomínaným IBM Simon. Hoci toho totiž hodinky v podstate moc nevedia, ich nadčasovosť naozaj prekvapí.

Plastové digitálky

Na prvý pohľad sú Seiko Data-2000 také klasické digitálky s dizajnom z deväťdesiatych rokov. Pozorného diváka však zaujme čiernobiely displej, ktorý nie je segmentový, ako bývalo pri digitálnych hodiniek obvyklé.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.