Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2021, 10:36

Prodigy: americko-slovenská firma predstavila prototyp prelomového čipu

  • Rýchlosť čipu bude ešte vyššia než sa pôvodne predpokladalo.
  • Tachyum je prvou spoločnosťou na svete, ktorá vyvinula plne univerzálny polovodičový čip.
  • S univerzálnymi procesormi Prodigy môže ďalších desať rokov rozširovania dátových centier pokračovať bez toho, aby bolo potrebné vôbec rozširovať spotrebu energie.
Prodigy: americko-slovenská firma predstavila prototyp prelomového čipu
Zdroj: Tachyum

Slovensko-americká spoločnosť Tachyum predstavila na Globsec Forum 2021 prototyp univerzálneho procesora Prodigy, vyrobený pomocou emulačných dosiek programovateľných polí (FPGA).

Procesor s názvom Prodigy má byť prvým univerzálnym procesorom na svete, ktorý kombinuje rôzne náročné využitia. Bude sa tak dať využívať na všeobecné účely ako sú superpočítače, umelá inteligencia, hĺbkové strojové učenie a ďalšie disciplíny z oblasti umelej inteligencie. To všetko bude možné v rámci jediného čipu.

FPGA umožňuje emuláciu centrálnej procesorovej jednotky (CPU) pred výrobou. Ide pritom o meranie skutočného výkonu. Prototyp podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Tachyum Radoslava Daniláka potvrdzuje, že architektúra Prodigy od Tachyum už nie je len konceptom, ale hmatateľnou revolúciou v polovodičovom priemysle.

„FPGA prototyp čipu Prodigy predstavuje najvýznamnejší krok v zelenej revolúcii vo výpočtovej technike. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, umožňuje novú triedu energeticky efektívnych superpočítačov a novú generáciu dátových centier s nízkymi uhlíkovými emisiami.“ 

Zdroj: Tachyum

Prečo je Prodigy významné?

Každých tri až päť rokov sa kapacity dátových centier totiž zdvojnásobujú. V súčasnosti spotrebúvajú tri percentá elektrickej energie na celom svete. Držať krok s týmto tempom rastu jednoducho nie je realistické.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.