Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2021, 08:35

Metadáta na fotke nevidíte, ale prezradia o vás viac, než si myslíte

  • Pod pojem metadáta patria dátam v najširšom zmysle slova.
  • Patria sem dátové súbory, textové informácie, obrazové informácie, hudba, video a ďalšie.
Metadáta na fotke nevidíte, ale prezradia o vás viac, než si myslíte
Zdroj: Pixabay

Metadáta sú ako omrvinky, ktoré za sebou zanechávate, keď niečo jete, respektíve robíte prostredníctvom počítaču. Kým v reálnom svete omrviniek zanechávajú stopu vedúcu k vám, v tom digitálnom k ​​vašej identite, vysvetľuje portál iDnes.cz.

Pojem metadáta je tak používaný predovšetkým v súvislosti s elektronickými zdrojmi a vzťahuje sa k dátam v najširšom zmysle slova. Patria sem dátové súbory, textové informácie, obrazové informácie, hudba, video a ďalšie.

Informácie v nich obsiahnuté pomáhajú zariadením v ich ďalšej práci s nimi. Aj napriek tomu, že sú dobrými sluhami, rovnako dobre môžu byť aj zlými pánmi.

Čo o nás metadáta prezradia

Pretože metadáta pripájajú svojej značky, ktoré definujú a kategorizujú dáta v rôznych typoch súborov, poskytujú o nich základné podrobnosti. Napríklad informácie o dátach vytvorenia, zmien, otvorenia, veľkosti súboru, kto ho vytvoril či uložil a podobne. Každý typ súboru obsahuje trochu odlišnú skladbu metadát.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk