Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2021, 16:00

Obľúbená funkcia končí s bezplatnou verziou. Koľko vás vyjdú Google Fotky?

  • Ak využívate bezplatné úložisko Google Fotiek, od 1. júna 2021 vás čaká zmena.
  • Čo nastane, ak prekročíte kvótu úložiska? 
  • Aké budú ceny od 1. júna 2021?
Obľúbená funkcia končí s bezplatnou verziou. Koľko vás vyjdú Google Fotky?
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

Už o necelý mesiac vyprší výrazná výhoda Google Fotiek. Tou bolo neobmedzené ukladanie fotografií vo vysokej kvalite do cloudu menom Google Fotky. O zmenách, ktoré v úložisku od Googlu nastanú, informoval gigant už v novembri minulého roka.

Google Fotky sú virtuálnym úložiskom, teda cloudom, do ktorého môže používateľ ukladať svoje fotky z mobilných zariadení. To znamená, že ich nemusí ukladať lokálne vo svojom smartfóne či tablete a zapĺňať si tu úložný priestor. Tieto fotky má na internete kedykoľvek k dispozícii.

Je to výhoda najmä pri výmene mobilných zariadení. Jednoducho si v novom smartfóne otvoríte appku Google Fotky a získate všetky fotky, ktoré ste tu z predošlých zariadení nahrávali. Zíde sa to i pri strate mobilných zariadení. O vaše fotky neprídete, pretože vás čakajú v cloude. Je to ekvivalent iCloud od Applu alebo OneDrive od Micsofoftu.

Aktuálne používatelia Google fotiek platili za prenájom úložného priestoru konkrétne v Google Fotkách v podstate len v prípade, keď chceli ukladať fotografie v pôvodnej kvalite.

Druhou možnosťou zálohovania bola doteraz takzvaná “Vysoká kvalita”, teda asi 90-percentná kvalita fotiek. Bola celé roky úplne zdarma a postačovala väčšine používateľov. Kvalitatívny úbytok nebolo takmer vidieť, zvlásť pre použitie na sociálnych sieťach. Práve toto úložisko sa však od prvého júna stáva tiež plateným.

Prečo teda dochádza k zmene a aké sú následky tohto kroku? Google informuje o situácii nasledovne:

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.