Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2021, 00:01

Ako veľmi možno vylepšiť človeka a aký je život s čipom?

  • Pokrok si vyžaduje etický prístup, základom je ale bezpečnosť.
  • Ako sa na pokrok vo vylepšovaní ľudských možností pozerajú vedci?
  • Akými testami musí prejsť náčinie našich paralympikov? 
Ako veľmi možno vylepšiť človeka a aký je život s čipom?
Zdroj: Kaspersky

Predstavte si, že máte vývojové laboratórium, ktoré sa snaží pomôcť ľuďom s demenciou či Alzheimerom. Tvoríte čip, ktorý sa postará o vylepšovanie pamäťových schopností. Niekoho však zrazu napadne myšlienka - a čo keby tento čip skôr implantujeme zdravým ľuďom a vylepšíme tak ich kapacitu pamäte?

Snáď netreba zdôrazňovať, ktorý scenár má ušľachtilejší zmysel. Avšak, čo myslíte, pre ktoré z laboratórií sa nájde väčšia podpora od investorov? Odpoveď je jasná.

V skutočnosti je však spomínaná dilema len kvapkou v mori všetkého, čo budeme musieť v blízkej budúcnosti riešiť, respektíve, čo budú musieť riešiť legislatívy jednotlivých štátov, či Európskej únie.

Práve týmto témam sa venovala online diskusia Next spoločnosti Kaspersky s poprednými odborníkmi na oblasť augmentácie, teda rozširovania a vylepšovania ľudských schopností.

„Aj keď v Európe nájdeme širokú podporu a záujem o vylepšovanie človeka prostredníctvom technológie, existujú pochopiteľné obavy ohľadom dôsledkov týchto vylepšení na spoločnosť,” uviedol Marco Preuss, riaditeľ globálneho výskumného a analytického tímu v Kaspersky.

​Vlády, lídri v odvetví, ako aj technologicky vylepšení ľudia by mali spoločne formovať budúcnosť tejto technológie. “Chceme zabezpečiť, aby sa toto vzrušujúce odvetvie vyvíjalo spôsobom, ktorý je regulovaný a bezpečný pre všetkých,“ hovorí Preuss.

Zdravotné dôvody

Pätnásťročná Tilly Lockey prišla o obe ruky, keď mala len jeden rok. Diagnostikovali jej meningokokovú sepsu a rodičia museli spraviť náročné rozhodnutie - povoliť amputáciu oboch rúk a tým sa pokúsiť zachrániť ju. Tilly je dnes ambasádorkou Open Bionics, teda firmy vyvíjajúcej pokročilé bionické končatiny.

Zdroj: Kaspersky

​V našom rozhovore nás Lockey upozornila na veľkú zmenu v prístupe ľudí k jej náhradným rukám. “Túto tému spopularizovali scifi filmy. Ľudia nás teraz vnímajú lepšie a sú otvorenejší. Už to nie je taká stigma. Mladí ma dokonca občas berú ako superhrdinku.”

Práve postoj malých detí, ktorý je ešte ľahko formovateľný, sa vďaka filmom o ľuďoch s nadprirodzenými schopnosťami podľa nej nesmierne zmenil.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.