Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2021, 17:30

Facebook chce konkurovať Clubhouse. V aplikácii zavedie tieto novinky

Spoločnosť sľubuje prvotriednu kvalitu zvuku.

Facebook chce konkurovať Clubhouse. V aplikácii zavedie tieto novinky
Zdroj: TASR/Tony Avelar

Netrvalo dlho, aby sa zo sociálnej siete Clubhouse stal fenomén. Pritom sa v ňom užívatelia iba rozprávajú, avšak len v prípade, že dostanú pozvánku od existujúcej člena. Na jej popularite aktuálne reagujú aj už zabehnuté siete.

Facebook tasí zbrane

Facebook dokonca pridá do vlastnej aplikácie nové zvukové funkcie. Konkurenciou populárneho Clubhouse má byť funkcia Live Audio Rooms, teda živé zvukové streamovanie.

Podľa Facebooku má byť súčasťou aplikácie v rámci skupín do tohtoročného leta, počas ktorého ju potom chce sprístupniť aj užívateľom Messengera.

Živé streamovanie zvuku Facebook zavedie aj pre skupiny verejne známych osobností. Ďalšou funkciou, ktorú spoločnosť v reakcii na popularitu výhradne zvukových sietí počas pandémie zavedie, je soundbites.

Používateľom umožní vytvárať a zdieľať krátke kreatívne zvukové stopy namiesto štandardného textového príspevku. Namiesto neho nahrajú svoje oznámenie doplnené napríklad o špeciálny zvukový efekt a zazdieľajú ho na svoju stenu priateľom či sledujúcim.

Takto sa budú môcť podeliť o nejaký výrok, vtip či báseň. Funkciu soundbites plánuje Facebook v nasledujúcich mesiacoch najprv otestovať s obmedzeným počtom tvorcov.

Užívatelia si môžu zarobiť

V rámci týchto dvoch nových zvukových funkcií si budú môcť používatelia Facebooku aj zarábať peniaze. Zo strany spoločnosti ide o krok, ktorý má motivovať tvorcov k vytváraniu zvukového obsahu.

Napríklad v rámci Live Audio Rooms budú môcť fanúšikovia podporovať obľúbených tvorcov či verejné osobnosti - pridelením hviezdičiek.

Tie si zakúpia počas zvukového streamu a pošlú ich autorovi, ktorému Facebook za každú získanú hviezdičku zaplatí 0,01 dolára. Po spustení tejto funkcie zvuku spoločnosť počíta aj s predplatným či jednorazovým poplatkom pre vstup do živého audio streamu.

Poslednou zvukovou funkciou, ktorú má Facebook v pláne počas nasledujúcich mesiacov sprevádzkovať, sú podcasty. Užívateľom umožnia prechádzať, sťahovať a počúvať audio záznamy priamo z aplikácie.

Prehrávať podcast bude možné ako pri jej používaní, tak aj v prípade, že pobeží na pozadí.
Vďaka pokročilým technológiám (vrátane umelej inteligencie) sľubuje spoločnosť pri nových funkciách prvotriednu kvalitu zvuku.

Facebook nie je jediný

Užívatelia sa nebudú musieť obávať nahrávať zvukovú stopu ani v ruchu mesta. Na pozadí bude navyše možné pridávať hudbu zo zvukovej ponuky priamo v aplikácii.

Facebook však nie je jedinou sieťou, ktorá v reakcii na Clubhouse experimentuje so zvukovými funkciami. Napríklad Twitter začal koncom minulého roka testovať funkciu Spaces.

Tá bola pôvodne bola dostupná len pre operačný systém iOS, tento rok v marci však spoločnosť spustila aj verziu pre Android. Vlastnú funkciu zvukovej konverzácie podľa portálu Engadget spustil aj diskusný server Reddit, nesie názov Talk.

Ticketportal.sk