Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2021, 11:00

Chceli miliardy dolárov za Android. Google však nemusí nič zaplatiť

Kauza sa tiahla už desať rokov a rozhodnutie sa podľa agentúr odrazí na pravidlách v sektore vývoja softvéru.

Chceli miliardy dolárov za Android. Google však nemusí nič zaplatiť
Zdroj: Reuters

Google nemusí hradiť odškodné deväť miliárd dolárov, ktoré od holdingu Alphabet, do ktorého Google patrí, požadovala spoločnosť Oracle, informuje portál iDnes.cz.

Spor sa týkal použitia časti jej zdrojového kódu v operačnom systéme Android. Podľa rozhodnutia amerického najvyššieho súdu totiž Google autorské právo Oraclu neporušil.

V prospech spoločnosti Alphabet, ktorú firma Oracle zažalovala, rozhodol súd v pondelok 5. apríla. Kauza sa tiahla už desať rokov a rozhodnutie sa podľa agentúr odrazí na pravidlách v sektore vývoja softvéru.

Operačný systém Android, ktorý bol do sveta uvedený v roku 2007, pozostáva z miliónov riadkov zdrojového kódu. Google v ňom však využil aj 11 330 riadkov kódu a organizáciu, ktoré sú súčasťou platformy Java - a jej majiteľom je Oracle.

Programovací jazyk Java spája programy s operačnými systémami a Oracle tvrdí, že Google porušil autorské právo na tento softvér.

Väčšina poroty najvyššieho súdu v podaní šiestich hlasov ku dvom sa priklonila k názoru, že Google má na bezplatné využitie malej časti programovacieho jazyka Java právo vďaka ustanoveniam amerického autorského práva.

Ide presnejšie o časť zvanú "fair use". Vďaka podobným výnimkám môžu napríklad umelci vo svojom diele použiť malé výňatky z práce niekoho iného.

Silicon Valley na nohách

Prípad pozorne sledovali predovšetkým firmy v americkom Silicon Valley. Mnoho obľúbených prvkov v dnešných chytrých telefónoch totiž funguje vďaka tomu, že aplikácie "komunikujú" medzi sebou alebo so softvérom telefónu.

Vývojári sa obávali, že víťazstvo Oraclu by mohlo viesť k ďalším patentovým sporom o využívaní softvéru. Tiež by to podľa nich mohlo zabrzdiť inovácie. Totiž, ono zabezpečenie, aby spolu jednotlivé softvérové ​​prvky komunikovali, by podľa nich v prípade víťazstva Oraclu bolo náročnejšie aj drahšie.

Americký najvyšší súd svojím rozhodnutím potvrdil verdikt federálneho súdu z roku 2016. Už vtedy sa porota v tomto patentovom spore jednomyseľne priklonila na stranu Googlu. Oracle sa proti vtedajšiemu rozhodnutiu odvolal práve na najvyšší súd.

"Sme presvedčení, že Google vyvinul Android nezákonným okopírovaním technológie Java," uviedol vtedy šéf právneho oddelenia Oraclu Dorian Daley. 

Ticketportal.sk