Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyCelá planéta v súčasnosti prechádza jednou z najrozsiahlejších a najkomplexnejších očkovacích kampaní v histórii. Podvodníci a obchodníci na čiernom trhu sa preto snažia tiež uchytiť si z koláča a profitovať zo situácie.
Bezpečnostná firma Kaspersky v tomto zmysle preskúmala ponuky na Darknete, teda na časti internetu, ktorý nie sú štandardne prístupný.
Experti si tu posvietili na pätnásť rôznych predajných miest a našli ponuky na vakcíny proti COVID-19, teda Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna, no objavili sa tu tiež predajcovia ponúkajúci neoverené vakcíny.
Predajcovia pochádzali z Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, Ruska i USA, pričom ceny za jednu dávku vakcíny boli v rozmedzí od dvesto do tísic eur.
Kupujúci a predajca medzi sebou zvčajne komunikujú cez šifrované komunikačné aplikácie ako sú Wickr či Telegram a platba prebehne cez kryptomeny, najmä bitcoin.
Väčšina týchto predajcov na čiernom trhu už podľa bezpečnostných expertov uskutočnila od sto do päťsto transakcií. Čo presne však nakupujú používatelia Darknetu, zostáva podľa Kaspersky nejasné.
Podľa ich informácií nie je možné zistiť, koľko dávok vakcín inzerovaných online sú reálne dávky a v koľkých prípadoch ide o podvod. Problémom totiž je, že mnohým zdravotníckym zariadeniam nejaké zvyšné dávky naozaj zostávajú.
Okrem vakcín aj očkovacie preukazy
Treba si uvedomiť, že aj keby ste vôbec nejakú zásielku obdržali poštou, s najväčšou pravdepodobnosťou bude to, čo dostanete, neúčinná a neefektívna dávka. Avšak dôležitejšie je to, že získavanie takýchto vakcín je nezákonné.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.