Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2021, 13:20

Volkswagen sa zaujímal o mobilnú divíziu LG. Tá pravdepodobne končí

História mobilov LG sa zrejme blíži ku koncu.

Volkswagen sa zaujímal o mobilnú divíziu LG. Tá pravdepodobne končí
Zdroj: LG Corporation

LG síce na začiatku roka predstavilo koncept mobilu s rolovacím displejom, ale ako sa veľmi skoro ukázalo, bol to posledný záchvev kedysi kľúčového výrobcu mobilov. LG ako koncern je veľmi úspešná firma, ale s mobilmi sa jej v posledných rokoch nedarí, informuje portál iDnes.cz.

Preto sa vedenie koncernu rozhodlo konať a v januári zverejnilo informáciu, že hľadá pre mobilnú divíziu riešenie. Či už v podobe výraznej reštrukturalizácie, alebo predaja.

Ako sa neskôr ukázalo, firma sa snažila, respektíve stále snaží divíziu odpredať. Lenže všetky rokovania zatiaľ stroskotali.

Jedným z vážnych záujemcov mal byť vietnamský koncern Vingroup, čo je dnes jedna z najvýznamnejších firiem vo Vietname. Prevádzkuje stovky obchodov a nákupných centier, podniká v stavebníctve, má dokonca vlastnú automobilku a jej majiteľ zbohatol na instantných polievkach na Ukrajine.

Rokovania sa však nepohli, Vingroup mal záujem len o výrobné závody a v tú dobu LG chcelo predať celý mobilný biznis. Respektíve, strany sa nedohodli na cene.

Následne s LG rokoval aj koncern Volkswagen, ktorý zrejme tiež nechcel celú divíziu, skôr riešenie pre automobily, ktoré LG v rámci mobilnej divízie tiež vyvíjalo. Avšak ani toto konanie nevyšlo.

Posledné informácie z kórejských denníkov Donga a Pulsenews uvádzajú, že najpravdepodobnejší je rozpredaj mobilnej divízie po častiach. V hre je tak stále koncern Vingroup a možno aj Volkswagen. Lenže to zároveň znamená, že by značka LG medzi mobilmi definitívne skončila.

Je totiž len málo pravdepodobné, že by LG poskytlo na výrobu mobilov pod svojím menom licenciu, ako je tomu dnes napríklad u Alcatelu alebo Nokie.

Avšak aj rozpredaj je komplikovaný. Otázkou totiž je, kto by získal patenty a ďalšie predmety duševného vlastníctva. Najpravdepodobnejšie by si časť nechalo LG a časť by bola predmetom predaja.

Firma plánuje, že veľkej časti zamestnancov mobilnej divízie ponúkne pozície v ďalších častiach koncernu alebo v dcérskych firmách. Ale časť by zrejme prešla v rámci predaja.

Fanúšikovia značky si stále mobily LG môžu kúpiť. Avšak len minuloročné modely - tento rok už LG nič nepredstavilo a spomínaný smartfón s rolovacím displejom sa zrejme komerčnej premiéry nedočká. Najnovším modelom je neobvyklý model LG Wing, ktorý má dva natáčacie displeja. Na trhu štartoval za vysokú cenu vyše 1100 eur, aktuálne ho možno kúpiť už len za asi 700 eur.