Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2021, 12:50

Revolúcia v IT svete je na dosah. Stoja za ňou aj Slováci

Novinka Prodigy od slovensko-americkej spoločnosti Tachyum môže šetriť najväčším firmám miliardy.

Revolúcia v IT svete je na dosah. Stoja za ňou aj Slováci
Zdroj: Tachyum

Slovensko-americká spoločnosť Tachyum je aktuálne v testujovacej fáze prototypu univerzálneho procesora Prodigy. Ten má ambíciu stať sa prvým univerzálnym procesorom na svete, ktorý kombinuje rôzne využitia.

Bude sa tak dať použiť na účely, ako sú superpočítače, umelá inteligencia, hĺbkové strojové učenie a ďalšie disciplíny z oblasti umelej inteligencie. To všetko bude možné vykonávať v rámci jediného čipu.

​Prodigy má byť podľa aktuálnych správ od spoločnosti už čoskoro dostupný pre prvých používateľov.  Zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák upozorňuje, že to je zásadný úspech nielen pre Tachyum, ale aj pre celý IT svet.

Podľa Daniláka sa tak dostávajú bližšie k dokončeniu systému, o ktorom si mnohí mysleli, že ak nie je úplne nemožný, tak je minimálne roky vzdialený od reality.

Dátové centrá totiž aktuálne tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny a toto číslo sa každých päť rokov zdvojnásobuje. Ak bude tento trend pokračovať, o dvadsať rokov by sa ľudstvo priblížilo k päťdesiatim percentám.

Riešením je teda technológia, ktorá zníži energetickú spotrebu. Práve preto je procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou energie veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.