Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2021, 00:01

Svetová jednotka. Apple drví konkurenciu s hodinkami a slúchadlami

Celkovo Apple drží podľa IDC viac ako tretinu trhu s nositeľnou elektronikou.

Svetová jednotka. Apple drví konkurenciu s hodinkami a slúchadlami
Zdroj: Apple

Vlaňajší rok bol pre výrobcov nositeľné elektroniky veľmi úspešný, hoci sa mnoho výrobcov muselo vyrovnávať s nedostatkom súčiastok. Medziročne celý trh rástol takmer o tridsať percent a darilo sa väčšine hlavných hráčov, informuje portál iDnes.cz.

Apple je podľa analýzy výskumnej agentúry IDC jasnou svetovou jednotkou v kategórii nositeľnej elektroniky. Dvojkou na trhu je s veľkým odstupom Xiaomi.

Dva dopady pandémie

Agentúra IDC zverejnila podrobné výsledky v kategórii nositeľnej elektroniky, čo zahŕňa smart náramky či smart hodinky, no najnovšie sem patria už aj bezdrôtové slúchadlá. Započítavajú sa sem však len tie, ktoré ponúkajú nejakú funkciu naviac nad čisto reprodukčnou funkciou zvuku.

Pandémia koronavírusu mala na výrobcu dva dopady. Ten pozitívne je vo zvýšenom záujme o výrobky. Ten negatívny potom v nedostatku niektorých súčiastok. To znamená, že predaje mohli byť ešte vyššie, ale niektorí výrobcovia jednoducho nemohli svoje produkty na trh dodať.

Zdroj: IDC

​Tak ako v predchádzajúcich rokoch - neohrozenou jednotkou na trhu je americký Apple, ktorému sa darilo tak s hodinkami, ako aj so slúchadlami. Respektíve, v poslednom štvrťroku 2020 Apple zabodoval novými hodinkami Apple Watch 6 vrátane lacnejšieho modelu Apple Watch SE a znížením ceny pri modeli Apple Watch 3. Medziročne predaje vzrástli skoro o 50 percent.

U slúchadiel rástol Apple každý štvrťrok, ale v tom poslednom sa rast spomalil. Zrejme už došlo k čiastočnému nasýteniu trhu. Celkovo Apple drží podľa IDC viac ako tretinu trhu s nositeľnou elektronikou. Odstup ďalších výrobcov je značný, druhé Xiaomi a tretí Huawei si držia okolo desiatich percent trhu.

Fitbitu sa nedarilo

Xiaomi ťaží predovšetkým z výhodných cien jednoduchších produktov vo všetkých kategóriách, medziročne predal o pätinu viac produktov. Tretí Huawei predstihol Samsung, ktorý bol trojkou v roku 2019. V poslednom minuloročnom štvrťroku ale predal Samsung viac produktov.

Pre Huawei je táto kategória pomerne významná, nevzťahujú sa na ňu americké sankcie ako na ich smartfóny. Obom značkám sa darilo, Huawei predal medziročne o 50 percent produktov viac, Samsung takmer o tretinu.

Jedinou značkou, ktorej sa vlani nedarilo, je Fitbit, ktorý sa v roku 2019 dostal pod krídla Googlu. Síce stále drží s prehľadom piatu pozíciu na svete, ale medziročne si pohoršil skoro o pätinu.

Kategória nositeľnej elektroniky je trochu odlišná od smartfónov. U nich je “veľká šestka” a ďalší výrobcovia majú relatívne veľmi malý podiel na trhu. V rámci nositeľnej elektroniky drží veľká päťka zhruba dve tretiny trhu, pre ostatné stále zostáva pomerne veľká časť trhu, celá jedna tretina.

To predstavuje v číslach za rok 2020 skoro 150 miliónov zariadení. Celý trh potom vlani absorboval 444 miliónov kusov nositeľnej elektroniky.