Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2021, 15:08

Čipov je nedostatok. Predaj smartfónov v Číne sa vo februári zvýšil

Viceprezident Xiaomi zverejnil ešte v decembri krátku správu na čínskych sociálnych sieťach, v ktorej sa sťažoval na extrémny nedostatok čipov a situáciu označil za "krízovú".

Čipov je nedostatok. Predaj smartfónov v Číne sa vo februári zvýšil
Zdroj: Dreamstime

Predaj smartfónov v Číne sa vo februári prudko zvýšil na viac ako trojnásobok oproti rovnakému mesiacu minulého roka, keď vláda v Pekingu zaviedla prísne blokády na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Ukázali to vo štvrtok vládne údaje, ktoré signalizujú povzbudzujúce zotavenie sa tohto trhu z vlaňajšieho minima, keď pandémia v Číne vrcholila.

Podľa údajov Čínskej akadémie informácií a komunikácií (CAICT), štátom podporovaného think-tanku, predaj inteligentných telefónov v Číne vo februári 2021 medziročne vyskočil až na 21,3 milióna kusov zo 6,3 milióna smartfónov vo februári 2020.

Na ilustráciu, vo februári 2019 sa v druhej najväčšej svetovej ekonomike predalo 14,9 milióna smartfónov. Tohoročné údaje tak signalizujú, že predaj inteligentných telefónov prekročil úroveň pred pandémiou.

Ekonomická aktivita v Číne sa začiatkom minulého roka zastavila po tom, ako vláda zaviedla prísne obmedzenia, aby zabránila šíreniu ochorenia COVID-19. To zasiahlo aj predaj smartfónov. Ale Čína sa pomerne rýchlo zotavila z pandémie a jej priemysel spolu so širšou ekonomikou sa vrátili k rastu.

Dnes však nastáva postupne nový problém. Aj napriek ústupu pandémie v Číne sa dnes musia výrobcovia smartfónov vysporiadavať s globálnym nedostatkom čipov.

Situácia vznikla z viacerých dôvodov. Na jednej strane sa nesprávne vypočítal dopyt, na druhej strane boli neočakávané odstávky tovární a tiež je tu veľké napätia medzi USA a Čínou. 

Už koncom decembra pritom niekoľko automobiliek oznámilo problémy so získavaním čipov. Tie tu potrebujú kvôli čoraz inteligentnejším systémom. Postupne sa tieto problémy rozšírili aj na ďalšie typy čipov, vrátane tých, ktoré sú určené pre smartfóny.

Lu Wej-ping, viceprezident spoločnosti Xiaomi, zverejnil ešte v decembri krátku správu na čínskych sociálnych sieťach, v ktorej sa sťažoval na „extrémny nedostatok“ čipov a situáciu označil za "krízovú".

Xiaomi je pritom jedným z niekoľkých čínskych výrobcov smartfónov, ktorí koncom minulého roka zvýšili produkciu v očakávaní silného predaja. Sankcie USA proti ich koncernu a aj proti Huawei Technologies zasiahli jeho výrobu telefónov.

Analytici považujú práve toto zvýšenie produkcie za jeden z faktorov, ktoré prispeli k nedostatku čipov. Podľa Financial Times sa teda môžu dodávky niektorých smartfónov iných oneskoriť.

Z dôvodu nedostatku dodávok, ktorý sa stal globálnym problémom, môže byť celkovo ovplyvnený dopyt po mobilných zariadeniach, uviedol Han Jinman, výkonný viceprezident pre oblasť pamäťových čipov spoločnosti Samsung, informuje Financial Times.

Či to bude mať v konečnom dôsledku vplyv na ceny smartfónov zatiaľ nie je potvrdené.