Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2021, 11:30

iPhony čaká dizajnová zmena. Apple sa má inšpirovať androidovou konkurenciou

  • Analytik Ming-Chi Kuo zo spoločnosti TF International Securities v prípade šestnástej generácie iPhonu predpovedá odvážnu dizajnovú zmenu.
  • Špekuluje sa tak o možnej podobe noviniek pre rok 2022.
iPhony čaká dizajnová zmena. Apple sa má inšpirovať androidovou konkurenciou
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

Od premiéry iPhonov 12 neutieklo ani päť mesiacov a už sa hojne špekuluje o možnej podobe noviniek pre rok 2022, informuje portál iDnes.cz. Podľa známeho analytika Ming-Chi Kua totiž Apple budúci rok chystá odvážnu dizajnovú zmenu čelnej plochy.

Rok 2017 bol pre Apple míľnikom, predstavil totiž prvý iPhone s displejom cez celú prednú plochu. To si však vyžiadalo ústupok v podobe výrezu, do ktorého spoločnosť schovala potrebné senzory a selfie fotoaparát.

​Apple sa kvôli tomuto riešeniu stal terčom posmechu a kvôli iPhonu X si do konkurenta vtedy rypol aj Samsung. Napriek tomu od nasledujúceho roka vychádzali plochy prednej strany všetkých nových iPhonov práve z tohto modelu. Výnimkou je iba vlani v apríli predstavený lacný iPhone SE 2020, ktorý je recyklátom iPhonu 8 z roku 2017.

Apple tak doposiaľ vytrvalo ignoruje nové trendy androidovej konkurencie, hoci tá sa predtým iPhonom X hojne inšpirovala. Konkurencia však za túto dobu prišla s niekoľkými spôsobmi, ako sa s čelným fotoaparátom vysporiadať iným spôsobom.

Budúci rok by to malo byť však inak. Analytik Ming-Chi Kuo zo spoločnosti TF International Securities totiž v prípade šestnástej generácie iPhonu predpovedá odvážnu dizajnovú zmenu.

U Androidov pritom nejde už dlho o nič nové. Nástupcovia tohtoročných, teda ešte nepredstavených modelov iPhonu s prívlastkom Pro podľa neho majú opustiť už pár rokov starý dizajn displeja.

Majú sa zbaviť onoho nevzhľadného výrezu displeja. Namiesto neho majú prísť s riešením, ktoré ako prvý predstavil Samsung. A to už v roku 2018 pri modeli Galaxy A8s. Displej iPhonov má teda "zdobiť" len priestrel displeja.

Nedá sa však pozastaviť nad tým, že Android-konkurenti sa už dávno pohrávajú s myšlienkou umiestnenia čelného fotoaparátu pod displejovú vrstvu.

Hoci toto riešenie stále naráža na technologické prekážky, tak koncom minulého roka sa už na trh dostala prvá lastovička v podobe smartfóonu ZTE Axon 20 5G. A ďalšie takéto zariadenia budú pravdepodobne pribúdať.

Portál 9to5Mac podotýka, že rovnako ako v roku 2017 teda nepôjde o dizajnovú obmenu kompletnej generácie. Aj budúci rok by sa mal Apple držať trendu pozvoľného nahrádzanie doterajšieho riešenia.

iPhony 14, teda nižšie modely pätnástej generácie, by tak mali aj naďalej disponovať nevzhľadným výrezom.  Mal by však byť menší než ten doterajší. Dočkať sa ho podľa skorších špekulácií majú už tohtoročné iPhony.

Okrem vrcholných iPhonov sa známy analytik v aktuálnej predpovede zmienil aj o ďalšiej generácii lacného modelu SE. Apple by ju mal predstaviť v prvej polovici budúceho roka a malo by ísť o prvý lacný iPhone s podporou sietí piatej generácie.

Čo sa dizajnu týka, tak podľa Kua prevezme vzhľad aktuálneho modelu. Aj tretia generácia iPhonu SE by teda mala byť osadená 4,7-palcovým displejom a vychádzať má z iPhonu 8. Od súčasného modelu sa tak bude odlišovať už spomínanou podporou 5G a samozrejme novším, výkonnejším procesorom.

Ticketportal.sk