Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2021, 00:01

Sčítanie obyvateľov prebieha aj cez aplikáciu. Takto vyplníte formulár

  • Po prvý raz sa sčítavame čisto elektronickými spôsobmi.
  • Stačí si stiahnuť aplikáciu SODB 2021 z aplikačných obchodov App Store alebo Google Play.

Na Slovensku prebieha sčítanie obyvateľov a po prvý raz v histórii slúži na tento účel čisto elektronická forma. Obyvatelia sa teda sčítajú sami, prostredníctvom elektronického formulára, alebo mobilnej aplikácie. To znamená, že obyvateľ Slovenskej republiky nemusí nikam za účelom sčítania chodiť.

Z toho vyplýva i fakt, že nebudú žiadni štátni pracovníci či dobrovoľníci pri sčítavaní obyvateľstva chodiť "od dverí k dverám". V prípade, že by ste takúto situáciu zaznamenali, pôjde zrejme o podvodné konanie.

Zároveň vám neodporúčame reagovať na prípadné výzvy na váš e-mail s odkazom na sčítanie obyvateľov, nakoľko môže ísť o pokus o vymámenie vašich osobných údajov. 

Oficiálne je na sčítavanie vyhradená táto webová stránka, kde nájdete všetky potrebné informácie. Druhou možnosťou je to, že si do svojho smartfónu stiahnete mobilnú aplikáciu SODB 2021. Tá je dostupné v obchode Google Play na tomto odkaze (Android) a v App Store na tomto odkaze (iPhone).

Vyplnenie informácií v smartfóne je otázkou maximálne desiatich minút. Po stiahnutí aplikácie vás zaregistruje buď pod rodným číslom, alebo po odfotení zadnej časti vášho občianskeho preukazu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 49% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.