Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2021, 00:01

iPhonový prepadák. Malý model sa možno prestane vyrábať

V roku 2020 model iPhone 12 mini predstavoval len šesť percent predajov všetkých ponúkaných iPhonov.

iPhonový prepadák. Malý model sa možno prestane vyrábať
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

iPhony sa predávajú skvele. Posledný kvartál 2020 bol navyše pre Apple rekordný. Ale neplatí to pre všetky modely. Najlacnejší model radu 12 ide na odbyt zle a je možné, že Apple jeho výrobu preruší, alebo ukončí, informuje portál iDnes.cz.

Apple vlani na jeseň po prvýkrát uviedol štyri modely iPhonov. Aktuálny rad iPhonov 12 tak obsahuje základný model iPhone 12, zmenšený iPhone 12 mini a dva prémiové 12 Pro a 12 Pro Max. Tie drahé sa predávajú výborne, naopak najlacnejšie 12 mini, ktoré na slovenskom trhu stojí od 805 eur, je podľa niekoľkých zdrojov prepadák.

Čínsky server Mydrivers.com uvádza, že za rok 2020 tento model predstavoval len šesť percent predajov všetkých ponúkaných iPhonov. Dôvodov je niekoľko. Zákazníci kupujúci iPhony, teda primárne drahé telefóny, chcú to najlepšie a zjavne nepotrebujú šetriť.

iPhone 12 mini je výnimočne kompaktný telefón, na ktorý sú zákazníci Applu z predchádzajúcich generácií zvyknutí. Dnes je to však veľmi exotická záležitosť - tak malý a dobre vybavený smartfón na trhu neexistuje. Jediným konkurentom je vlani na jar predstavená nová generácia iPhonu SE, ale to je iná trieda a hlavne SE je dosť lacnejšie.

Z toho možno vydedukovať, že v súčasnosti zákazníci chcú veľké displeje, čo 5,4-palcový panel modelu mini nespĺňa. Na dnešnú dobu je relatívne malý aj displej základného iPhonu 12, ktorý má uhlopriečku 6,1 palca. Konkurencia má displeje zvyčajne v rozmedzí 6,5 až 6,9 palca.

Kompaktné rozmery majú ešte jednu nevýhodu, na ktorú si majitelia modelu mini často sťažujú, a to je výdrž batérie. Tá je naozaj slabá. Má kapacitu len 2 220 mAh, čo je rekordne málo. Apple síce dokáže spotrebu optimalizovať lepšie ako hociktorá konkurencia s väčšími článkami, ale aj tak je výdrž modelu slabá.

Web Mydrivers.com cituje analytika investičnej spoločnosti J. P. Morgan Williama Yanga, ktorý uvádza že dodávatelia Applu zníži dodávky súčiastok pre tento model o milióny kusov. A to platí aj pre základný iPhone 12. Ten však podľa J. P. Morgan vo výrobe vydrží, naopak výroba modelu mini by mohla skončiť už v druhom štvrťroku tohto roka. Tým by sa stal najkratšiu dobu vyrábaným modelom iPhonu.

Koniec produkcie by neznamenal stiahnutia z trhu. Do tejto doby vyrobených zásob by stačilo na dopredaj do uvedenia nástupcu. Apple má však aj tento rok predstaviť štyri modely nového radu iPhonov. A to vrátane malého modelu. Lenže ten by mal byť oproti tohtoročnému modelu vylepšený, a tak bude pre zákazníkov atraktívnejší.