Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2021, 18:30

Huawei chystá fotografické monštrum. Ale aký dostane systém?

V hre je teleobjektív s až 200-násobným približovaním.

Huawei chystá fotografické monštrum. Ale aký dostane systém?
Zdroj: Zákazníci nakupujú v obchode Huawei, čínskej medzinárodnej technologickej spoločnosti. / Minority Rights Group, SOPA Images Limited / Alamy

Na jar by Huawei mal predstaviť vrcholné modely radu P50. Predovšetkým modely Pro a Pro Plus by mali excelovať vo fotografických schopnostiach. Otázkou však je, s akým operačným systémom sa budú na európskom trhu predávať, informuje portál iDnes.cz.

Akonáhle Samsung predstavil svoju vrcholnú radu S21, pozornosť sa otočila na ďalšie očakávané top modely. Počas jari, čo je obvyklý termín, by mal Huawei predstaviť top modely radu P.

Tento rok by malo ísť o zostavu Huawei P50, P50 Pro a P50 Pro Plus. Asi sa dočkáme aj odľahčeného variantu P50 Lite, ale to je tradične telefón inej triedy, ktorý toho s plnohodnotnými členmi radu veľa spoločného nemá.

Nový systém Harmony

Pre tuzemský trh sú relevantné modely P50 a P50 Pro, najvyššia verzia P50 Pro Plus sa v Európe pravdepodobne predávať nebude, čo platilo aj vlani v rámci modelovej rady P40. S ohľadom na americké sankcie rovnako Huawei nemôže očakávať nejaké zásadné predajné čísla. Dôvod je prostý: telefóny stále nebude mať služby Googlu.

Lenže je otázkou, či budú mať aj samotný Android. Huawei celý modelový rad totiž pripravuje s dvojicou operačných systémov: Androidom a novým vlastným systémom Harmony.

Podľa indického zdroja bude Huawei modely distribuovať s oboma systémami, teda konkrétne globálny variant. V Číne budú v predaji len telefóny so systémom Harmony. To však neznamená, že na všetkých mimočínských trhoch budú k dispozícii obe varianty telefónu.

Obrovský zoom

Dizajn je zatiaľ otázkou špekulácií. Unikli len dve snímky reálneho telefónu, ale či je to naozaj finálny vzhľad verzie P50 Pro, zostáva otázkou. Podľa snímok bude mať P50 Pro displej zahnutý do všetkých smerov a nadviaže na vzhľad súčasných top modelov značky. Verzia Pro bude mať veľmi obsiahly set zadného fotoaparátu.

V jednom rade sú štyri objektívy vrátane periskopového teleobjektívu. Ten by u najvyššej verzie Pro Plus mal umožniť až rekordné 200-násobné priblíženie. Druhý rad potom obsahuje celú plejádu senzorov, u ktorých zatiaľ nie je jasné, k čomu všetkému majú slúžiť. Respektíve je tu iste blesk, kamera pre hĺbku ostrosti a ostriace senzory.

Výbava zatiaľ potvrdená nie je. Všetky modely majú mať OLED displej, základné P50 s 90Hz obnovovacou frekvenciou, dva vyššie modely potom so 120Hz obnovovacou frekvenciou. Huawei použije čip Kirin 9000E, ktorý si nechal vlani vyrobiť do zásoby, než na jeho produkciu v spoločnosti TSCM dopadli americkej sankcie. Zatiaľ by mal mať zásoby dostatočné, ale ako to bude ďalej, je vo hviezdach.

Operačná pamäť by potom mala mať kapacitu 8 GB. Na ďalšie podrobnosti a potvrdenie vzhľadu si teda ešte budeme musieť počkať. Ale s blížiacou sa premiérou iste budú úniky informácií pribúdať.

Ticketportal.sk