Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2021, 00:01

Xiaomi na čiernej listine USA. V čom je však rozdiel oproti Huaweiu?

  • Administratíva prezidenta Donalda Trumpa rozšírila minulý týždeň obchodnú čiernu listinu o deväť čínskych firiem, vrátane Xiaomi.
  • Čo to pre firmu znamená? Aký odkaz posiela do sveta?
  • Aká je situácia Huaweiu v kontexte s obchodnou vojnou?
Xiaomi na čiernej listine USA. V čom je však rozdiel oproti Huaweiu?
Zdroj: Reuters

Čínska spoločnosť Xiaomi je podľa aktuálneho svetového rebríčku trojkou v predaji smartfónov a jej čísla postupne narastajú. Momentálne však okúsila trpkú príchuť americko-čínskej obchodnej vojny. 

Agentúra Reuters informovala, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa rozšírila minulý týždeň obchodnú čiernu listinu o deväť čínskych firiem. Na zoznam sa dostali také, ktoré podľa americkej administratívy spolupracujú s čínskymi ozbrojenými silami. Patrí sem podľa správ výrobca smartfónov Xiaomi či výrobca lietadiel Comac.

​Firmy budú podliehať novým reštrikciám, ktoré prinútia amerických investorov odpredať svoje podiely spoločností, ktoré sú na čiernej listine, do 11. novembra tohto roka. Čo to teda bude obnášať?

Nejde o “druhý Huawei”

Ak sa vám zdá situácia podobná, ako s krajanom Huawei, ktorý momentálne zažíva na európskom trhu náročné obdobie, nie je tomu tak. Huawei sa ocitol v extrémnejšej situácii, kedy kvôli sankciám zo strany USA s ním nemôžu obchodovať americké firmy. Obmedzenia s obchodovaním voviedli Huawei do problému s poskytovaním Google služieb i s výrobou vlastných čipov.

Xiaomi je na čiernej listine z hľadiska investovania. To v praxi znamená, že americkí občania nemôžu do nej investovať. Ak už podiel majú, musia ho predať do spomínaného dátumu. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk