Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2021, 18:30

Apple chystá skladací telefón. Nejde len o patent, už ho má i testovať

Podľa správ Apple vkladá nádeje až do dvoch foriem skladačiek.

Apple chystá skladací telefón. Nejde len o patent, už ho má i testovať
Zdroj: Roy Gilsing Design

Mobilných zariadení s ohybnými displejmi postupne na trhu pribúda. I keď - zatiaľ nie je jasné, či táto vetva smartfónov a tabletov v jednom vytvorí žiadanú kategóriu, o ktorú bude mať záujem čoraz viac fanúšikov.

Jedno je však isté. Snáď každý veľký výrobca sa snaží mať "niečo skladacie či ohybné" vo svojej ponuke. Samsung, Huawei, Motorola či Royole FlexPai už navyše ponúkli viac ako jednu generáciu skladačiek.

Nedávno sa objavili dohady, že na patentoch pracuje už aj Xiaomi a do hry sa chystá tiež vstúpiť aj sám veľký Apple, informuje portál iDnes.cz. Apple síce navonok vyzerá, že o takéto inovácie nemá záujem, no v priebehu minulého roka sa už postupne objavovali správy, že výrobca predsa len niečo takéto chystá.

S odvolaním sa na taiwanský portál Economic Daily News sú tu informácie, že Apple už dokonca aj vykonal prvé testy ohybných pántov zariadenia v továrni Foxconnu v čínskom Šen-Čene. Zatiaľ by však mali testovať len prototypy, teda nejde o žiadnu masovú produkciu ohybných iPhonov.

Podľa správ Apple vkladá nádeje do dvoch foriem skladačiek. Prvú však netvorí ohybný displej, ale dva displeje, ktoré sa k sebe po rozložení pripoja. V skutočnosti tak bude v polovici panelu jemné štrbinka, ako sme to už videli pri predstavení takéhoto zariadenia od Microsoftu. Predstaviť si to môžete takto:

Druhé zariadenie však už bude mať ohybný displej. Túto formu mobilného zariadenia si môžete predstaviť tak, ako to poznáme zo starých dobrých vyklápacích telefónov, takzvaných véčok. Tento spôsob už využil Samsung vo svojich dvoch novinkách Samsung Galaxy Z Flip a Motorola v dvoch generáciách Motorola Razr. 

Zatiaľ je otázne, kedy sa s niektorou z noviniek od Apple stretneme. Zdroje špekulujú najskôr o roku 2022, prípadne 2023.