Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2020, 10:12

Huawei predáva svoju značku smartfónov Honor. Chce ju zachrániť

Motiváciou je záchrana dcérskej značky Honor od amerických sankcií.

Huawei predáva svoju značku smartfónov Honor. Chce ju zachrániť
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei oznámil, že predáva svoju značku cenovo dostupných smartfónov Honor. Jeho motiváciou je zachrániť ju, pretože sa na ňu tiež vzťahujú sankcie USA. Tie uvalila vláda Donalda Trumpa v rámci americko-čínskej obchodnej vojny. 

Huawei vo svojom vyhlásení uviedol, že jeho spotrebiteľská divízia Honor je pod „enormným tlakom“ pre nedostupnosť komponentov potrebných pre výrobu smartfónov.

Administratíva amerického prezidenta zaradila totiž Huawei na čiernu listinu. To znamená, že firmy z USA nemôžu s čínskym gigantom obchodovať bez špeciálneho povolenia. Dôvodom je podozrenie, že Huawei uľahčuje vláde v Pekingu špionáž, čo čínsky koncern opakovane poprel. Zatiaľ k tomu tiež nie sú verejne známe priame dôkazy. 

Sankcie však bránia Huaweiu nakupovať americké čipy a ďalšie technológie. Pravidlá sa vyhrotili až tak, že americké firmy nemôžu byť dokonca ani poskytovateľom technológií či zariadení, ktoré by Huawei využil na výrobu či vývoj svojich čipov či iných častí smartfónov. 

A hoci Huawei si vyvíja čipy sám, no práve bez komponentov či strojov a technológií si sám momentálne nevie poradiť. Je to tiež dôvod, prečo musí skončiť s výrobou svojich špičkových procesorov Kirin.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.