Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2020, 00:01

Novinka od Apple má rozdrviť konkurenciu. V týchto oblastiach však bude musieť presvedčiť

  • Nový čip M1 je stelesnením nielen vyššieho výkonu, ale i čoraz väčšej samostatnosti amerického giganta.
  • Má obrovský výkon, nízku spotrebu a vynikajúci grafický výkon. 
  • Čo vravia na nový čip slovenskí technologickí novinári? Prečítajte si našu anketu.

Keď Apple pri októbrovom predstavení nových iPhonov slávnostne povedal, že sa začína nová éra vďaka 5G, mohli sme trochu prevrátiť očami. Táto éra sa totiž začala pre iných výrobcov už pred viac ako rokom.

Navyše, azda nemusíme pripomínať, ako je to s pokrytím 5G sieťou. Nielen v USA, ale i vo svete. Plnohodnotná éra 5G pre smartfóny sa začne vtedy, keď bude vyriešené pokrytie tak, aby ju mohli naplno využívať.

Čo však týmto ostrým začiatkom chceme povedať? Z nášho pohľadu sa totiž pre Apple začína nová éra teraz. Nejde pritom o iPhony, ale o zariadenia, ktoré využívajú ich nový čip M1, teda presnejšie sú to MacBook Air, Mac mini a MacBook Pro.

Rozlúčka s Intelom

Apple doteraz využíval špičkové čipy od Intelu a používatelia sa na nedostatok výkonu sťažovať nemohli. Aj tí najnáročnejší si vedeli nakonfigurovať Macy s inteláckymi procesormi tak, že zvládli čokoľvek potrebné.

Novinka M1 je však stelesnením nielen vyššieho výkonu, ale i čoraz väčšej samostatnosti amerického giganta. Jeho výnimočnosť je v tom, že sa môže pochváliť ako jediný výrobou vlastného hardvéru, softvéru a čipu. A že výrobca išiel do oblasti čipov hneď zhurta, dokazuje to, že predstavil rovno päťnanometrovú architektúru.

Na porovnanie, Intel má momentálne na trhu čipy s desaťnanometrovou architektúrou. Portál CNBC v skratke vysvetľuje, že čím viac tranzistorov môže výrobca čipov vtesnať na isté miesto, tým je čip výkonnejší. Práve menšia päťnanometrová architektúra tranzistorov ich teda pomáha dostať na dané miesto väčšie množstvo.

Zdroj: Reuters

​Kde sa však zrazu vzal Apple s takýmito mašinami? Nuž, nie je to otázka ročného vývoja. Sú za tým roky práce, pričom podľa portálu Cnet naznačovali úniky informácií možnú prípravu vlastného čipu od Applu už v roku 2012.

A či už sa to začalo presne vtedy, alebo o rok neskôr, isté je, že Apple vložil do vývoja tohto čipu dlhé roky práce, miliardy dolárov a množstvá odborníkov. Tí sa starali nielen o tvorbu tohto procesora, ale predovšetkým o dokonalú symbiózu s appláckymi aplikáciami a programami, ktoré budú na čipe hladko bežať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.