Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2020, 00:00

Najpopulárnejšia sociálna sieť súčasnosti TikTok: Mánia aj nebezpečenstvo

  • Nie je aplikácia, o ktorej by sa v poslednom čase hovorilo viac ako o TikToku.
  • V Amerike sa o ňu preťahujú s Čínou, India ju zakázala úplne a u nás ju má v mobile čoraz viac detí.
  • Ako siedma najpoužívanejšia sociálna sieť na svete funguje?
  • A prečo by ste sa o ňu mali zaujímať aj keď ju sami nepoužívate?
Najpopulárnejšia sociálna sieť súčasnosti TikTok: Mánia aj nebezpečenstvo
Zdroj: The Verge

Cez leto bolo okolo najsťahovanejšej aplikácie súčasnosti TikToku vcelku rušno. Americký prezident Donald Trump oznámil čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá ju vyvíja a spravuje, že ak aplikáciu do 90 dní nepredá Američanom, zakáže jej činnosť na území USA.

​Dôvod? Sociálna sieť podľa neho predstavuje vzhľadom na väzby na Čínu, a teda na potenciálne napojenie na čínsku vládu, bezpečnostné riziko.

„Je fakt, že doteraz nikto nevie, aké údaje spoločnosť poskytuje čínskej vláde a ako môžu byť zneužité,“ vysvetľuje snahu Spojených štátov dostať aplikáciu z ponuky odborník na internetovú bezpečnosť zo združenia CZ.NIC Martin Kožíšek.

„Objavujú sa dokonca náznaky, že aplikácia sleduje používateľov, že sa im dostáva do správ – a neexistuje istota, že dáta končia v správnych rukách.“

Osud TikToku, ktorý má v USA okolo 100 miliónov používateľov, je stále neistý. Súboj o túto populárnu sieť, do ktorého sa zapojil aj Microsoft, vyhrala spoločnosť Oracle investora Larryho Ellisona, siedmeho najbohatšieho muža planéty, a obchodný reťazec Wal.

Tie by mali v  novovzniknutej spoločnosti TikTok Global prevziať zodpovednosť za technológiu a bezpečnosť tak, aby bola zaistená čo možno najlepšia ochrana údajov amerických používateľov.

Dohoda, s ktorou musí súhlasiť aj čínska strana, ktorá bude mať v novej spoločnosti takmer polovičný podiel, by mala byť uzavretá v nasledujúcich dňoch.

Enormný záujem o TikTok zo strany amerických technologických firiem je úplne pochopiteľný – platforma založená na zdieľaní krátkych videí je najrýchlejšie rastúcou sociálnou sieťou na svete a takmer s polmiliardovou základňou aktívnych používateľov mesačne predstavuje pre firmy skvelú príležitosť, ako osloviť mladú cieľovú skupinu.

Zároveň je to však sociálna sieť, ktorej bezpečnosť nie je spochybňovaná „len“ pre neprehľadné väzby na Čínu. TikTok je veľmi populárny medzi mladými a láka tak aj internetových predátorov,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk