Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2020, 10:37

Facebook spúšťa vlastnú zoznamku v európskych krajinách vrátane Slovenska

Termín spustenia bol posunutý, aktuálne však štartuje okrem USA aj v Európe.

Facebook spúšťa vlastnú zoznamku v európskych krajinách vrátane Slovenska
Zdroj: Reprofoto, Screenshot/Facebook

Americká internetová spoločnosť Facebook spúšťa svoju zoznamovaciu službu Facebook Dating. Bude dostupná v 32 európskych krajinách vrátane Slovenska, oznámila firma.

Pôvodne chcela túto službu do Európy uviesť už vo februári, kvôli pochybnostiam zo strany regulátorov však plán odložila. Facebook vlani v septembri začal prevádzku zoznamovacej služby v Spojených štátoch.

Facebooková zoznamka

"Dnes spúšťame Facebook Dating v Európe, aby sme pomohli viacerým ľuďom nájsť zmysluplné vzťahy prostredníctvom vecí, ktoré majú spoločné, ako sú záujmy, udalosti a skupiny," uviedla v stredu produktová manažérka Kate Orsethová.

Upozornila, že firma v rámci novej služby kladie veľký dôraz na bezpečnosť a ochranu súkromia, pretože "hľadanie milostného partnera je mimoriadne osobnou záležitosťou".

Írsku Komisiu pre ochranu dát (DPC) vo februári znepokojilo, že ju Facebook o svojom zámere spustiť službu v Európe 13. februára informoval iba desať dní vopred.

Pochybnosti o novej službe

Komisia vtedy tiež upozornila, že od firmy nedostala žiadnu dokumentáciu o hodnotení vplyvu na ochranu osobných údajov. Európska divízia Facebooku sídli v Írsku, čo z DPC robí hlavného regulátora tohto podniku v Európskej únii.

Orsethová podľa agentúry DPA uviedla, že tentoraz firma úradu predložila dokumenty s predstihom, hoci nemala povinnosť to urobiť.

Zdôraznila, že služba je v súlade s pravidlami Európskej únie na ochranu súkromia, ktoré sú známe pod skratkou GDPR (General Data Protection Regulation).