Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2020, 00:01

Od rána "hmkáte" pieseň, no netušíte jej názov? Google pozná odpoveď

Google predstavil novinku. Pieseň stačí "zahmkať" či zapískať a razom ju vyhľadá.

Od rána "hmkáte" pieseň, no netušíte jej názov? Google pozná odpoveď
Zdroj: Google / YouTube

Poznáte ten pocit, keď sa snažíte niekomu zahmkať či zapískať pieseň a on za ten svet nevie, aký hit máte na mysli? Prípadne sami nosíte v hlave od rána pieseň, no absolútne si neviete spomenúť na žiadne slovo, iba na zlomok melódie?

Nuž, Google má odpoveď, informuje portál The Verge. Predstavil totiž službu, ktorá sa špecializuje práve na "hmkanie" s názvom "Hum to search". Vo voľnom preklade "Zahmkaj a vyhľadaj". A my musíme potvrdiť, že to funguje skvele. 

Novinka na rozpoznávanie piesní je dostupná v rámci oboch operačných systémov, teda Android aj iOS. Pri iOS je však dostupná len v angličtine, pričom pre Android sa dá využiť v dvadsiatich jazykoch. A pozor - vrátane slovenčiny.

Na aktiváciu novinky stačí zájsť vo vašom smartfóne do aplikácie Google, Google Asistenta, prípadne jednoducho do vyhľadávača Google a stlačiť ikonu mikrofónu. Presne tak, ako by ste išli hlasovo vyhľadávať. 

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

​Po výzve "Počúvam" od Google Asistenta poviete "What is this song?" a následne dostanete asi 15-ekundový priestor, aby ste sa predviedli.

Databáza piesní je naozaj obrovská a nám našlo v rámci testu bez problémov i slovenské pesničky. V niektorých prípadoch domácich i zahraničných titulov nám dal vyhľadávač viacero verzií piesne. 

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

​Na veľmi podobný účel slúži Shazam, známa vyhľadávacia aplikácia na piesne. Stačí ju zapnúť a vie perfektne identifikovať pesničky. Pískanie a hmkanie však pri nej nemá veľký zmysel. Práve tým je o krok popredu táto nová googlácka vychytávka.

A čo vy? Ktorú pieseň ste mali dnes ráno v hlave? Pomohol vám ju "hmkač" od Google rozpoznať?

Ticketportal.sk