Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2020, 18:30

Prísne strážené tajomstvo: Koľko stoja súčasti moderných smartfónov

  • Spoluzakladateľ firmy OnePlus bol ako jeden z mála ochotný poodhaliť ceny jednotlivých komponentov smartfónov.
  • Ako ovplyvňuje cenu telefónu vodeodolnosť?
  • Koľko času pred uvedením telefónu musí byť definitívne stanovený jeho dizajn? 
  • Prečítajte si niečo zo zákulisia tvorby smartfónov. 
Prísne strážené tajomstvo: Koľko stoja súčasti moderných smartfónov
Zdroj: OnePlus

Koľko stojí smartfón? To si zistí každý, kto sa pozrie do predajní či na e-shopy výrobcov telefónov. Koľko však stojí smartfón v skutočnosti? Aké sú náklady na jeho výrobu? Verte či nie, výrobcovia sú na informácie tohto typu mimoriadne skúpi. 

Hoci sa z času na čas objavia na internete tabuľky s cenami výrobných nákladov smartfónov, nepatrí to k bežne dostupným a komunikovaným informáciám. Jedným z výrobcov, ktorí "nepriamo" odhaľuje ceny je Apple. Šikovní sledovatelia si vedia odčítať náklady na výrobu a maržu na základe jeho podrobných kvartálnych hlásení.

Podľa portálu techwalls.com činí marža na smartfóne iPhone 11 Pro Max (512GB) 66,15 %. To znamená, že náklady na materiály potrebné k výrobe tohto špičkového smartfónu sú 490.50 dolára. Následne Apple tento smartfón predáva za 1,449 dolárov. Takýto pomer nie je žiadnou výnimkou a podobne sú na tom aj iné značky ako Samsung a Google. 

Aké sú však ceny za jednotlivé komponenty a čo do cenotvorby (okrem zisku) vstupuje, o tom sa podarilo zistiť aspoň niečo známemu technologickému YouTuberovi Marquesovi Brownleemu, alias MKBHD.

V jednom zo svojich videí zverejnil výzvu, že spraví interview s výrobcom, ktorý bude ochotný aspoň trochu otvorenejšie hovoriť o konkrétnych nákladoch na výrobu telefónov. Ruku zdvihla čínska firma OnePlus. 

MKBHD sa tak porozprával so spoluzakladateľom značky Carlom Peiom. Vzorovým smartfónom, na ktorom Pei vysvetľuje proces tvorby smartfónu a ceny niektorých komponentov, sa stal OnePlus Nord, najnovší prírastok do portfólia OnePlus.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.