Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2020, 18:30

Prísne strážené tajomstvo: Koľko stoja súčasti moderných smartfónov

  • Spoluzakladateľ firmy OnePlus bol ako jeden z mála ochotný poodhaliť ceny jednotlivých komponentov smartfónov.
  • Ako ovplyvňuje cenu telefónu vodeodolnosť?
  • Koľko času pred uvedením telefónu musí byť definitívne stanovený jeho dizajn? 
  • Prečítajte si niečo zo zákulisia tvorby smartfónov. 
Prísne strážené tajomstvo: Koľko stoja súčasti moderných smartfónov
Zdroj: OnePlus

Koľko stojí smartfón? To si zistí každý, kto sa pozrie do predajní či na e-shopy výrobcov telefónov. Koľko však stojí smartfón v skutočnosti? Aké sú náklady na jeho výrobu? Verte či nie, výrobcovia sú na informácie tohto typu mimoriadne skúpi. 

Hoci sa z času na čas objavia na internete tabuľky s cenami výrobných nákladov smartfónov, nepatrí to k bežne dostupným a komunikovaným informáciám. Jedným z výrobcov, ktorí "nepriamo" odhaľuje ceny je Apple. Šikovní sledovatelia si vedia odčítať náklady na výrobu a maržu na základe jeho podrobných kvartálnych hlásení.

Podľa portálu techwalls.com činí marža na smartfóne iPhone 11 Pro Max (512GB) 66,15 %. To znamená, že náklady na materiály potrebné k výrobe tohto špičkového smartfónu sú 490.50 dolára. Následne Apple tento smartfón predáva za 1,449 dolárov. Takýto pomer nie je žiadnou výnimkou a podobne sú na tom aj iné značky ako Samsung a Google. 

Aké sú však ceny za jednotlivé komponenty a čo do cenotvorby (okrem zisku) vstupuje, o tom sa podarilo zistiť aspoň niečo známemu technologickému YouTuberovi Marquesovi Brownleemu, alias MKBHD.

V jednom zo svojich videí zverejnil výzvu, že spraví interview s výrobcom, ktorý bude ochotný aspoň trochu otvorenejšie hovoriť o konkrétnych nákladoch na výrobu telefónov. Ruku zdvihla čínska firma OnePlus. 

MKBHD sa tak porozprával so spoluzakladateľom značky Carlom Peiom. Vzorovým smartfónom, na ktorom Pei vysvetľuje proces tvorby smartfónu a ceny niektorých komponentov, sa stal OnePlus Nord, najnovší prírastok do portfólia OnePlus.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk