Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2020, 10:33

iPhony so zakázanou hrou sú luxusným tovarom. Sú drahšie o stovky eur

Ak sa vám do vášho iPhonu podarilo nainštalovať Fortnite skôr, než ho Apple zmazal, sedíte možno na balíku peňazí.

iPhony so zakázanou hrou sú luxusným tovarom. Sú drahšie o stovky eur
Zdroj: Fortnite

Ohromný potenciál našli internetoví priekupníci v iPhonoch, ktoré majú nainštalovanú zakázanú hru Fortnite, píše portál iDnes.cz. Zariadenia, na ktorých hra bola nainštalovaná pred tým, než ju Apple zmazal z aplikačného obchodu, sa teraz snažia draho predať.

Hoci hru z aplikačných obchodov odstránil ako Apple, tak aj Google, sú to práve iPhony, z ktorých sa s už nainštalovanou hrou Fortnite stal luxusný tovar. Na rozdiel od Androidov totiž do nich nejde inštalovať aplikácie inak ako oficiálnou cestou z obchodu App Store.

Ak sa vám do vášho iPhonu tiež podarilo nainštalovať Fortnite skôr, než ho Apple zmazal, sedíte možno na balíku peňazí. Myslia si to aspoň teda priekupníci na internete.

Hru stále "rozbeháte"

Hra Fortnite je totiž stále hrateľná. Jej odstránenie z obchodu App Store totiž automaticky neznamená deaktiváciu. Technicky vzaté sú takéto telefóny teraz vo výhode, pretože majú niečo, po čom určitá skupina používateľov túži, ale nemajú sa k tomu ako dostať (ak si teda radšej nekúpia nejaký Android).

A tak sa prakticky okamžite na internetových trhoviskách, ako je eBay, objavili ponuky na "špeciálne" Fortnite iPhony s cenami, ktoré vyrážajú dych. 

Čo napríklad taký štyri roky starý iPhone 7 za 3 800 eur? Takúto cenu na svoj použitý model nasadil vďaka prítomnosti Fortnitu predávajúci z Veľkej Británie. Ak sa poobzeráme po niečom trochu modernejším a lacnejšom, nájsť sa dá napríklad vlaňajší iPhone 11 Pro Max za 3600 eur z Nemecka.

Samozrejme, že zďaleka nie každý vyrúbil cenu až tak vysoko. Niektorí predajcovia skrátka vzali prítomnosť populárnej a teraz "zakázanej" hry ako výhodu, takže sa s tým patrične chvália aj v nadpisoch inzerátov.

Pri moderných iPhonoch (11, XS) sa tak dajú nájsť modely s príplatkom okolo 500 eur oproti bežnej cene, čo už nie je tak nezmyselné ako vyššie spomenuté modely, ale stále je to pomerne úsmevné.

Je otázne, či sa do iOS Fortnite oficiálne vráti

Je otázkou, či hra Fortinite zostane zakázaná na systéme iOS natrvalo, alebo Apple s tvorcom hry prídu na nejaký kompromis, aby sa mohla do obchodu vrátiť. Celá situácia je však pomerne zložitá a firmy sa medzi sebou aktuálne dokonca aj súdia, takže je možné, že výsledok tohto sporu známy len tak nebude.

Spoločnosť Epic totiž všetko spustila tým, že odštartovala permanentné zľavy. Tie sa však vzťahovali len na priamu platbu nasmerovanú na účet firmy. Platformy obchodov Googlu Play a App Store sem však nepatrili. 

Je jasné, že hráči by volili lacnejšiu možnosť a peniaze by tak obchádzali obchody s aplikáciami. Obaja giganti sa teda rozhodli aplikáciu zablokovať.

„Apple dáva týmto krokom výstražný signál aj ostatným spoločnostiam, že nebude tolerovať porušovanie jeho pravidiel a že si nechce nechať ukrojiť ani cent zo svojich marží,“ uviedol analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel.

Zatiaľ nie je jasné, ako celý sport dopadne, i keď sa k Epicu na sociálnych sieťach pridávajú napríklad aj Tinder či Spotify. Sú to tiež, ehm, jemne ukrivdení klienti App Storu.