Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2020, 00:01

Vzbudzujú veľké vášne. Na čo slúžia 5G siete a kde sa vzali?

  • Čo označuje 1G, 2G, 3G...? 
  • Aké schopnosti mali siete v počiatkoch?
  • Kedy do hry vstúpili mobilné telefóny?
  • Prečo po rozšírení 4G sietí vzrástli nákupy z mobilov?
  • Prečo je dnes samozrejmosťou, že sa so smartfónom z Japonska dovoláme v USA? 
  • Prečítajte si prehľadný vývoj sietí počas dekád.
Vzbudzujú veľké vášne. Na čo slúžia 5G siete a kde sa vzali?
Zdroj: The Guardian

5G. Dva znaky, ktoré vyvolávajú vo svete neskutočné vášne na všetkých stranách. Predstavujú siete piatej generácie, na ktoré by sme sa mali ako používatelia tešiť. Kým sú však jedni nadšení, iní ničia vysielače a znemožňujú rozvoj infraštruktúry. Čo je vlastne 5G sieť a ako sa vyvinula?

1G, 2G, 3G...

Géčko v označení sietí znamená skratku pre generáciu sietí. 2G sú siete druhej generácie, 3G sú tretej generácie a tak ďalej. V zásade každá nová generácia priniesla vyššie rýchlosti, vyššiu bezpečnosť, spoľahlivosť a pokročilejšie technológie.

Siete piatej generácie vznikli prirodzeným vývojom, ktorý sa začal už pred desaťročiami. V 80. rokoch minulého storočia boli mobilné komunikačné siete prvej generácie v analógovej forme. Mali limitované rozšírenie po svete i použitie a prístup k tejto sieti mali len vyspelé krajiny.

Siete prvej generácie 1G sa označovali ako AMPS, poskytovali len hlasové služby a nevedeli ešte posielať dáta. Siete druhej generácie, teda 2G, pomenované aj GSMA alebo CDMA už prenášali signál v digitálnej forme a umožňovali nielen hlasové služby, ale aj posielať textové správy SMS a využívať dátové služby.

Priniesli veľký zlom, pretože v období prelomu 80. a 90. rokov prichádzajú na scénu mobilné telefóny a zároveň boli spustené prvé komerčné siete dostupné pre verejnosť. Mobily dali sieťam zmysel aj z pohľadu bežného používateľa. Mohol ich priamo využívať a stačilo mu na to zariadenie v ruke.

„GSM štandard sa začal v rámci Európy, ale postupne prišlo k dominantnému rozšíreniu GSM siete. Bolo to vďaka filozofii, akou bol tento štandard napísaný, aj formou spolupráce v rámci štandardizačnej komisie. V tom čase tu boli aj iné technológie, ktoré pochádzali z USA alebo Ázie, ale žiadna nemala taký úspech ako GSM,“ vysvetľuje oblastný technologický riaditeľ Matúš Turcsány z Ericssonu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk