Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2020, 00:01

Firma, v ktorej začínal Steve Jobs. Vyrobila tiež jednu z najhorších videohier na svete

  • Spoločnosť Atari stála pri zrode videoherného priemyslu a výrazne prispela k položeniu jeho základov.
  • Stojí za úspešnou arkádovou hrou Pong a mnohí z vás vlastnili aj VCS Atari 2600.
  • Viete, čo firma spravila s nevydarenou hrou E.T. Mimozemšťan? Pravdu odkryli až po rokoch. 
  • Prečítajte si ďalší diel z nášho seriálu História Firiem.
Firma, v ktorej začínal Steve Jobs. Vyrobila tiež jednu z najhorších videohier na svete
Zdroj: Wikimedia Commonst / Four Arcade Games / Rob Boudon

V minulých častiach nášho seriálu História firiem sme sa pozreli na históriu značiek HTCSamsung, Motorola, Nokia, Sony a Apple.

Smartfóny, televízory, počítače, notebooky, herné konzoly. V dnešnej dobe máme nekonečné možnosti v oblasti digitálnej zábavy. Hry môžeme hrať kedykoľvek, stačí napríklad len vytiahnuť telefón z vrecka. Videoherný priemysel má však veľmi zaujímavé začiatky v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, ktoré sa spájajú s firmou s názvom Atari.

Na začiatku hernej revolúcie je meno Nolan Bushnell. Nadaného amerického technológa pracujúceho popri škole v zábavnom parku priťahovali prvé jednoduché hry, ktoré by ste dnes opísali ako pár bledých pixelov pohybujúcich sa na čiernej obrazovke.

Prístup k nim pritom nemal hocikto. Hra Spacewars totiž bežala na univerzitnom „počítači“, teda obrovskom zariadení, na ktorom sa vykonávalo množstvo dôležitých výpočtov. Takýchto zariadení bolo vtedy ako šafranu. Našli ste ich len na pôde vážených univerzít a technologicky zameraných inštitúcií.

Išlo totiž o prvé typy počítača prepojeného s obrazovkou. Bushnell spomína, že sa k nim zasvätené osoby ponáhľali ešte pred pracovnou zmenou, aby sa mohli aspoň chvíľu zahrať. Poznal aj arkádové hry, teda prvé automaty, a videl v nich potenciál. Predstavovali totiž v tom čase šikovnejšie zariadenia, ktoré ste mohli konfigurovať lepšie ako vtedajší počítač.

Cesta na výslnie

Netrvalo dlho a s kamarátom Tedom Dabneym založili v roku 1971 spoločnosť Syzygy. Ak máte problém prečítať toto slovíčko pochádzajúce z astronomického slovníka, Bushnell dosiahol presne to, čo chcel. Prišlo mu vtipné, že ľudia na jednej strane nevedeli, čo to znamená, a na druhej strane to nedokázali vysloviť.

Firma vyvinula hru Computer Space, ktorá je prvou komerčne dostupnou arkádovou videohrou. A hoci hra nebola práve najjednoduchšia, tento automat na hru si u nich vo veľkom objednala firma Nutting Associates. Tá ako jediná dovtedy uverila nápadu s hrami. A hoci nešlo o masívny úspech, predsa len na hre slušne zarobili.

Zdroj: Wikimedia Commons / Flickr / Tech Cocktail

​Keď chcel Bushnell konečne oficiálne firmu Syzygy zaregistrovať, zistil, že názov už je obsadený, a tak sa rozhodli pre Atari. Slovo pochádza z japonskej hry Go, ktorú Bushnell miloval. Atari vyjadrovalo v hre upozornenie, že ste obkľúčili súpera.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk