Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2020, 12:05

Novinka od slovenskej spoločnosti môže šetriť najväčším firmám miliardy

  • Ide o procesor s názvom Prodigy, ktorý má byť prvým univerzálnym procesorom na svete.
  • Novinka nie je pritom žiadnou hudbou budúcnosti. Sériová výroba tohto vlajkového 64-jadrového procesora je naplánovaná už na budúci rok.
Novinka od slovenskej spoločnosti môže šetriť najväčším firmám miliardy

Spoločnosť Tachyum oznámila dôležitú novinku. Veci sa vyvíjajú podľa plánu a ich nový superčip je takmer hotový.

Ide o procesor s názvom Prodigy, ktorý má byť prvým univerzálnym procesorom na svete, ktorý kombinuje rôzne využitia. Bude sa tak dať využívať na všeobecné účely ako sú superpočítače, umelá inteligencia, hĺbkové strojové učenie a ďalšie disciplíny z oblasti umelej inteligencie. To všetko bude možné v rámci jediného čipu.

​Aktuálnym míľnikom vo vývoji je dokončenie 90% plochy čipu s overeným podrobným fyzickým dizajnom. Výsledky rozmiestnenia naznačujú, že veľkosť procesora je v rámci cieľov návrhu produktu. Výsledky taktovania na najvyšších úrovniach sú pritom ešte lepšie, než očakávali.

Je to mimoriadne dôležité, pretože špičkové výpočtové systémy na čipe pre umelú inteligenciu novej generácie musia obsiahnuť množstvo náročných riešení, špecializovaných požiadaviek, výkon pamäte, dátové pripojenie - a to všetko v reálnom čase.

"Tento procesor výrazne zvýši výpočtový výkon a efektivitu pre zaťaženia dátových centier, umelej inteligencie a HPC,“ povedal slovenský generálny riaditeľ americko-slovenskej spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák.

Novinka nie je pritom žiadnou hudbou budúcnosti a firma má s ňou veľké plány. Sériová výroba tohto vlajkového 64-jadrového procesora Prodigy je naplánovaná už na budúci rok.

Zaujímavosťou je, že Prodigy prekonáva konkurenčné procesory Xeon pri 10-násobne nižšej spotrebe na jadro (pri záťaži úrovne dátových centier). Prekonáva aj graficky konkurenciu NVIDIA.

Keďže Prodigy sa dokáže hladko a dynamicky prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre umelú inteligenciu alebo HPC, nevyužité servery sa môžu podľa potreby využívať na ďalšie náročné účely. A to bez ďalších investičných nákladov, pretože samotné servery sú už zakúpené. 

"Vďaka vysokej výpočtovej hustote a šírke pásma I/O dokážu siete procesorov Prodigy, ktoré obsahujú iba 125 HPC stojanov, dodávať kapacitu rádovo v exaflopoch (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu)."

Veľkou devízou procesoru majú byť práve spomínané nižšie náklady na spotrebu energie. Spoločnosť hovorí o 4-násobnom znížení celkových ročných nákladov dátových centier. U firiem ako sú Facebook, Google či Amazon by to malo predstavovať miliardové úspory.

Keďže dátové centrá tvoria tri percentá celosvetovej spotreby elektriny a toto číslo sa každých päť rokov zdvojnásobuje, procesor Prodigy s ultra nízkou spotrebou môže byť veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier. 

Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk