Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2020, 14:15

USA sa chystajú umožniť spoluprácu s Huawei na normách pre 5G siete

Niektoré americké technologické podniky totiž pozastavili spolupráci s Huawei na príprave noriem 5G.

USA sa chystajú umožniť spoluprácu s Huawei na normách pre 5G siete
Zdroj: Reuters

Ministerstvo obchodu Spojených štátov pripravuje nové pravidlá, ktoré americkým podnikom umožnia spolupracovať s čínskou firmou Huawei Technologies na stanovovaní noriem pre mobilné siete piatej generácie (5G). Agentúre Reuters to povedali zdroje oboznámené so situáciou.

Niektoré americké technologické podniky pozastavili spolupráci s Huawei na príprave noriem po tom, čo ministerstvo vlani v máji čínsku firmu umiestnilo na čiernu listinu. Začala sa technologická americko-čínska obchodná vojna. Tento krok medzi americkými podnikmi vyvolal neistotu ohľadne toho, aké technológie a informácie môžu s Huawei zdieľať.

Spojené štáty sa tak podľa zástupcov vlády a technologického priemyslu dostávajú do nevýhodnej pozície pri stanovovaní noriem, ktoré majú zabezpečiť, aby zariadenie rôznych podnikov boli navzájom kompatibilné. Huawei vraj teraz v rokovaniach o normách získava väčšie slovo, pretože zástupcovia amerických podnikov sa z opatrnosti držia v úzadí.

Určenie noriem je mimoriadne dôležité 

Stanovovanie noriem je pritom pre podniky v telekomunikačnom priemysle veľmi dôležité. Ak sa firmám podarí zabezpečiť, aby ich patentované technológie hrali v normách nevyhnutnú úlohu, môže to pre nich znamenať rozsiahle dodatočné príjmy, upozorňuje Reuters.

Spojené štáty firmu Huawei už dlhšiu dobu obviňujú z krádeží technológií a podozrievajú zo špionáže pre čínsku vládu. To však čínsky podnik dlhodobo odmieta. Zaujímavosťou je, že doteraz neboli verejnosti predostrené oficiálne dôkazy, ktoré by podporovali tieto tvrdenia.

Huawei dopláca na túto americko-čínsku obchodnú vojnu aj tým, že nemôže využívať služby od Google vo svojich smartfónoch. To vedie k menšej využiteľnosti ich telefónov, nakoľko na nich nefungujú applikácie ako Gmail či YouTube.