Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.05.2020, 00:01

Dva týždne sme žili bez podpory Google. Prečo sa nám to takmer nepodarilo?

  • Fungovanie bez priamej podpory amerického giganta sme si vyskúšali na špičkovej novinke Huawei P40 Pro.
  • Prečítajte si naše postrehy. Oplatí sa siahnuť po tomto smartfóne?

Neradi to priznávame, ale do testovania Huawei P40 Pro sme sa pustili s predsudkami. Veci totiž mali byť o niečo náročnejšie ako pred tým a nám sa do zmeny spočiatku príliš nechcelo. Reč je o tom, že čínska spoločnosť Huawei sa stala približne pred rokom obeťou obchodnej vojny.

Spojené štáty americké ju dali na čiernu listinu a Huawei využívajúci operačný systém Android a jeho služby spojené s americkým Googlom sa tak ocitol v nezávidenia hodnej situácii.

Na telefóny spred tohto obdobia sa sankcie nevzťahovali, no problém ich čakal pri predstavovaní nasledujúcich telefónov. Zo dňa na deň musel nejako konať, ak chcel stále vyvíjať a najmä predávať nové zariadenia.

Operačný systém Android je takzvaná otvorená platforma, takže je naďalej na telefónoch Huawei funkčný a dostupný aj napriek nepriazni na obchodnom trhu. Horšie to je však s podporou služieb Google.

Tie predstavujú napríklad aplikácie Gmail, YouTube či obchod s aplikáciami Google Play. A doňho vchádzate a sťahujete akúkoľvek aplikáciu, ktorú chcete oficiálne do telefónu dostať.

Či už je to nejaká hra, alebo aplikácia pre sociálne siete, taxíky, banková aplikácia, alebo hocičo, čo radi v telefóne využívate. V praxi by ste si teda kúpili špičkový hardvér, telefón, no museli by ste hľadať iné spôsoby ako sem dostať to, čo bežne používate. Telefón by mal skvelý fotoaparát, bez problémov by ste telefonovali či SMSkovali, no nemali by ste oficiálne aplikácie.

Našťastie pre Huawei, situácia v podstate nebola až kriticky dramatická. Google Play totiž nie je jediný obchod s aplikáciami. Existuje ich vo svete viacero a jeden z nich je aj App Gallery. Je to vlastná huawejácka platforma, kde majú tisíce aplikácií. Nie síce všetkých, ktoré Slováci využívajú, no napríklad na ázijskom trhu sú číslom jeden.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​A kvôli aktuálnej situácii si dokonca ani vývojári nechcú nechať ujsť možnosť dať svoje aplikácie k ďalším stiahnutiam aj do App Gallery. Navyše, na internete nájdete webstránnky, ktoré ponúkajú APK súbory, teda inštalácie aplikácií. Toto všetko sme chceli vysvetliť na začiatok, aby bolo celé pozadie testu zrozumiteľnejšie.

Faktom je, že ak chcete svoj telefón využívať iba na telefonovanie, posielanie správ a fotenie či natáčanie videí, potom konkrétne s novými Huawei telefónmi nebudete mať absolútne žiaden problém. Množstvo ľudí však využíva smartfón práve preto, že chce mať v ňom aj nejaké ďalšie aplikácie. Preto je v tomto prípade potrebné povedať aj o záležitostiach s tým súvisiacich.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.