Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2020, 11:28

Predaj smartfónov poklesol. Sú však dve značky, ktoré rástli

Druhá polovica roka by mohla byť pre výrobcov lepšia.

Prvý kvartál roku 2020 sa zapíše do histórie predaja smartfónov. Bohužiaľ, bol to veľmi nevydarený štart a už v minulom článku sme vás informovali o prepadoch, aké nemajú historickú obdobu (video k tejto téme vyššie). Analytické agentúry Canalys, Counterpoint Research a Omdia vydali aktuálne štatistiky, ktoré hovoria o prepadoch, no nájde sa medzi nimi aj zaujímavý nárast, informuje portál Android Authority.

Zdroj: Omdia

​Agentúry sa síce mierne rozchádzajú v presnom poklese niektorých spoločností, no význam zostáva vo väčšine prípadov zachovaný. Traja najsilnejší hráči v top trojici Samsung, Huawei a Apple zaznamenali medziročný pokles. Presnejšie ide o 17 a 18 percent v prípade Samsungu a Huaweiu a 5 až 12-percentné zníženie predajov pre Apple.

Zdroj: Counterpoint Research
Zdroj: Canalys

​​Zaujímavým fenoménom sú však v tomto období telefóny od spoločností Xiaomi a Realme. Rastúce čísla hovoria o tom, že ľudia aj v týchto náročných časoch predsa len kupujú smartfóny. Siahajú však po nižších cenových skupinách.

Čínska spoločnosť Xiaomi je už dlhšie štvrtým najsilnejším svetovým predajcom a zaznamenala nárast medzi 7 až 9 percentami. Analýza spoločnosti Omdia však hovorí o 8,2-percentnom poklese. Pri ďalšom čínskom výrobcovi sa však už analýza spoločností zhoduje. Firma Realme rástla poriadnym spôsobom. Hovorí sa o náraste medzi 88 a 157 percentami.

Ako upozorňuje portál Android Authority, značka Realme je pomerne mladá, a tak môže byť vystrelenie navrch spôsobené aj tým, že začínali z veľmi malých čísel. Aktuálne však firma ponúka smartfóny za mimoriadne ceny s výbornými špecifikáciami. Reale X50 Pro 5G je dokonca najlacnejším smartfónom s podporou sietí 5G v Európe.

Podľa vyjadrení Omdia by však mala byť situácia ešte horšia v druhom kvartáli. Očakávajú, že vypuknutie koronavírusu v jednotlivých krajinách v rôznych časových rozostupoch sa bude ťahať naprieč prvým polrokom 2020. V druhej polovici by sa však v niektorých krajinách mohla situácia výrazne zlepšiť.