Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2020, 14:35

Hovorca Applu potvrdil zraniteľnosť v softvéri. Chystajú aktualizáciu

Apple informoval, že chybu opravia pripravovanou systémovou aktualizáciou.

Hovorca Applu potvrdil zraniteľnosť v softvéri. Chystajú aktualizáciu
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Spoločnosť ZecOps so sídlom v San Franciscu sa zameriava na mobilnú bezpečnosť. Generálny riaditeľ Zuk Avraham podľa agentúry Reuters uviedol, že našiel dôkaz, že zraniteľnosť prístrojov bola zneužitá v prípade najmenej šiestich kybernetických vlámaní, informuje portál idnes.cz.

Hovorca Applu potvrdil zraniteľnosť v softvéri Applu pre e-mail na zariadeniach iPhone a iPad známeho ako aplikácia Mail. Uviedol, že spoločnosť vyvinula opravu, ktorá bude súčasťou pripravovanej aktualizácie pre milióny zariadení predaných po celom svete. Odmietol však komentovať prieskum Avrahama, ktorý naznačuje, že závada už bola zneužitá hackermi proti niektorým užívateľom.

Pre realizáciu útoku bola podľa Avrahama zrejme zaslaná obetiam prázdna e-mailová správa prostredníctvom aplikácie Mail, ktorá spôsobila zlyhanie a resetovanie mobilného zariadenia. Otvorila tak dvere hackerom, ktorí mohli ukradnúť ďalšie dáta, ako fotografie a detaily kontaktov. Závada potom mohla poskytnúť prístup k čomukoľvek, k čomu mala aplikácia Mail prístup, teda vrátane dôverných správ.

Spoločnosť ZecOps zistila, že tento útok bol použitý na jedného z jeho klientov v Severnej Amerike, jeho meno však neposkytla. Našla tiež dôkazy o súvisiacich útokoch voči zamestnancom piatich ďalších firiem v Japonsku, Nemecku, Saudskej Arábii a Izraeli.

Apple je v oblasti kybernetickej bezpečnosti vnímaný ako firma s vysokým štandardom digitálneho zabezpečenia. Akákoľvek úspešná technika útoku hackerov na telefóny iPhone by mohla ovplyvniť milióny ľudí, pretože telefóny a tablety firmy sú veľmi obľúbené. V roku 2019 mal Apple podľa svojich slov v aktívnom užívaní okolo 900 miliónov zariadení.