Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2020, 18:30

Ľudia ničia 5G vysielače. Myslia si, že šíria koronavírus

  • “Je poľutovaniahodné, že niektorí ľudia chcú ešte aj počas tohto neľahkého obdobia poškodzovať siete, ktoré poskytujú základné pripojenie k pohotovostným službám,” vyjadril ľútosť Nick Jeffrey, generálny riaditeľ Vodafone UK.
  • ​Za 24 hodín totiž vo Veľkej Británii zaznamenali štvoricu útokov na základňové stanice či stožiare, ktoré vysielajú 5G.
Ľudia ničia 5G vysielače. Myslia si, že šíria koronavírus
Zdroj: The Guardian

Vedci majú v týchto časoch plné ruky práce nie len so samotným šírením koronavírusu, ale aj so šírením hoaxov, upozorňuje magazín The Guardian. Niektorí ľudia totiž aj v takýchto náročných chvíľach sťažujú situáciu rozsievaním falošných informácií.

V tomto zmysle sa YouTube rozhodol odstrániť zo svojej služby videá, ktoré obsahujú konšpiračné teórie spájajúce 5G technológiu a COVID-19.

​Za 24 hodín totiž vo Veľkej Británii zaznamenali štvoricu útokov na základňové stanice či stožiare, ktoré vysielajú 5G.

“Je poľutovaniahodné, že niektorí ľudia chcú ešte aj počas tohto neľahkého obdobia poškodzovať siete, ktoré poskytujú základné pripojenie k pohotovostným službám,” vyjadril ľútosť Nick Jeffrey, generálny riaditeľ Vodafone UK.

YouTube sa teda rozhodol aktívne odstraňovať videá, ktoré porušujú tieto pravidlá. Aj naďalej však bude zobrazovať konšpiratívny obash v súvislosti s 5G sieťami. Vo videu sa však nesmie spomenúť koronavírus COVID-19. Týmto videám však môže skomplikovať situáciu tým, že ich nebude zobrazovať ako odporúčané, alebo im nejakým spôsobom znižovaať príjem z reklamy.

Online video platforma tiež zakazuje videá, ktoré sa “snažia propagovať lekársky nepodložené metódy v rámci prevencie šírenia koronavírusu”. “Videá, ktoré porušujú tieto zásady rýchlo odstránime, keď ich používatelia nahlásia,” uvádza hovorca YouTube.

Už pred tým pritom ľudia zaútočili na stožiare Vodafonu, pričom niektoré zdieľal v krajine aj s operátorom O2.

K rozširovaniu nepravdivých informácií a hoaxov prispeli však aj celebrity, ktoré takéto videá zdieľali na svojich sociálnych sieťach s miliónmi fanúšikov. Amir Khan, Woody Harrelson či Amana Holden zdieľali videá bez toho, aby overovali fakty.

V jednom z odstránených videí vystupoval muž, ktorý sa vydával za bývalého výkonného člena v rámci britského tímu pracujúceho s mobilnými sieťami. Ten tvrdil, že testy na koronavírus sa v skutočnosti používali na to, aby sa vírus šíril. A tiež to, že pandémiu stvorili preto, aby sa prekryl počet úmrtí v dôsledku novej 5G technológie.

Generálny riaditeľ GSMA Mats Granryd dodáva: “Je smutné, že sa útočí na tak dôležitú komunikačnú infraštruktúru na základe takýchto pochybností. Žiadame všetkých, aby dôverovali zdravotníckym orgánom a bezpečnosti komunikačných sietí. Medzi 5G a COVID-19 neexistuje žiadne spojenie.”

Ticketportal.sk