Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 16:24

Najväčší hackathon v dejinách Slovenska priniesol digitálne nápady do boja s COVID-19

  • Slováci hackovali koronakrízu: uspeli nápady na odbremenenie zdravotníkov, predvídanie nakazených aj ľahší život v izolácii.
  • Hack the Crisis Slovakia bol doteraz najväčším hackathonom v dejinách Slovenska.
Najväčší hackathon v dejinách Slovenska priniesol digitálne nápady do boja s COVID-19
Zdroj: DXC Technology

Viac ako 500 ľudí sa zapojilo počas víkendu do globálneho boja proti pandémii COVID-19. Ako sme vás informovali, konalo sa virtuálne podujatie Hack the Crisis Slovakia, ktoré trvalo 48 hodín. Počas tohto digitálneho maratónu, teda hackathonu, mali vzniknúť návrhy na riešenie aktuálnej situácie.

V skutočnosti naozaj vznikli desiatky riešení na momentálne zdravotnícke, spoločenské a ekonomické problémy spôsobené koronavírusom. Zapojené tímy vytvorili spolu 23 projektov zameraných na zmiernenie dopadov koronakrízy. Odborná porota ich hodnotila z hľadiska možného dopadu, udržateľnosti, originálnosti, rozpracovanosti a možnosti rýchleho uvedenia do praxe. 

Ocenenia si odniesli štyri najlepšie riešenia:

  • Víťazom hackhathonu sa stal projekt Smart Triage. Ide o aplikáciu, ktorá má nahradiť vstupné dotazníky v nemocniciach pre ľudí podozrivých na ochorenie COVID-19 a znížiť tak riziko šírenia nákazy. V aplikácii by si pacient už pred príchodom do nemocnice vyplnil všetky údaje v smartfóne. Zdravotnícky personál v nemocnici by ich už len zoskenoval a vyhodnotil riziko infekcie.
  • Druhé miesto získal Q-Tracker. Je to nástroj na sledovanie a analýzu príznakov COVID-19 v reálnom čase. Využíva agregované dáta o klinických príznakoch používateľov, na základe ktorých predpokladá počet a polohu infikovaných ľudí bez potreby testovania.
  • Ďalšie druhé miesto má aj aplikácia Bear with Life. Tá má ľuďom uľahčiť sociálne dištancovanie. Pomáha im udržať si zdravé návyky aj počas karanténnych opatrení. Sleduje, ako sa cítime a motivuje celé skupiny používateľov udržať si motiváciu a lepšie zvládnuť sociálnu izoláciu.
  • Cenu publika získal projekt EmployWe, ktorý získal aj ocenenie Economy Award od odbornej poroty. Ide o online platformu, kde si firmy môžu medzi sebou zdieľať pracovníkov, ktorí sú buď nevyužití, alebo naopak chýbajú.

Práca na riešeniach ale nekončí len finálovými prezentáciami. Dve z najlepších riešení, Smart Triage a Q-Tracker, sa budú môcť zúčastniť medzinárodného 6-týždňového akcelerátora. V ňom môžu pre svoj nápad vyvinúť prototyp, získať investora a globálny dosah.

„Do akcie, ktorú sme s tímom pripravili doslova za pár dní, sa zapojilo viac ako 80 riešiteľov v 23 tímoch, 60 mentorov a odborníkov. Tí v extrémne krátkom čase priniesli množstvo podnetov na riešenie nastolených problémov,“ hovorí Marek Lavčák, spoluorganizátor Hack the Crisis Slovakia.

„Zároveň veríme, že mnohé z nich bude možné uplatniť u nás, ale aj v ďalších krajinách a potlačiť tak následky tejto krízy,“ dodáva.

Do hackathonu sa zapojili aj Slováci žijúci v zahraničí, napríklad v USA, Veľkej Británii alebo Dánsku. O medzinárodnom rozmere svedčí aj to, že s nápadom na riešenie prišiel aj medzinárodný tím s členmi zo Slovenska, Brazílie a Litvy.

Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Zdroj: Tlačová správa