Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2020, 12:42 Aktualizované dňa 03.04.2020 o 13:10

Google ukázal podrobné dáta aj o pohybe Slovákov. Takto nám pandémia zmenila životy

  • Prehľady z Google dát by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní kritických rozhodnutí v boji proti pandémii. 
  • Pozrite si, ako sa zmenil pohyb Slovákov za sledované obdobie.
Google ukázal podrobné dáta aj o pohybe Slovákov. Takto nám pandémia zmenila životy

Google Mapy už dlhšie zobrazujú informácie o tom, kedy je určité miesto najrušnejšie. Využívajú sa k tomu agregované a anonymizované dáta. Z nich nemožno identifikovať konkrétnych používateľov. Tieto informácie nájdete v Google Mapách po kliknutí na konkrétne miesto alebo lokalitu. 

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​Vyhľadávací gigant však v dnešnej tlačovej správe vraví, že sa oddnes rozhodol zverejňovať všeobecné prehľady o tom, ako sa vyvíja návštevnosť v rôznych lokalitách so zvýšeným pohybom ľudí ako sú potraviny, lekárne, parky, zastávky MHD či vlakové a autobusové stanice, pracoviská a podobne. Samozrejme, v súvislosti s ochorením COVID-19.

Prehľady, ktoré čerpajú z plne agregovaných a anonymizovaných dát, by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní kritických rozhodnutí v boji proti pandémii. Vzhľadom na celospoločenský boj s pandémiou narastá totiž potreba dát a štatistík.

Vďaka nim môžu oficiálni predstavitelia rozhodovať o najvhodnejších opatreniach a spomaliť rýchlosť prenosu tohto ochorenia.

Prvá fáza

Spoločnosť Google bude v počiatočnej fáze poskytovať tieto prehľady v 131 krajinách. Predstavitelia krajín tak budú mať praktický náhľad na to, ako sa prejavujú ich opatrenia ako je zavretie škôl či karanténa.

​Štatistiky sú voľne dostupné na stiahnutie a poskytujú napríklad prehľad o tom, ako sa v čase mení pohyb obyvateľstva. Vďaka takýmto podkladom by sa napríklad lepšie mohli stanoviť vhodné otváracie hodiny, zlepšiť dopravné spojenia a tak ďalej. 

"Google začne tieto prehľady zverejňovať najprv na úrovni krajín a regiónov a v ďalších týždňoch bude pracovať aj na možnosti zobrazenia dát za menšie územné celky. Prehľady zobrazia trendy za niekoľko posledných týždňov, najkratší interval bude spred 48-72 hodín," informuje Google v tlačovej správe.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 49% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.