Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2020, 12:42 Aktualizované dňa 03.04.2020 o 13:10

Google ukázal podrobné dáta aj o pohybe Slovákov. Takto nám pandémia zmenila životy

  • Prehľady z Google dát by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní kritických rozhodnutí v boji proti pandémii. 
  • Pozrite si, ako sa zmenil pohyb Slovákov za sledované obdobie.
Google ukázal podrobné dáta aj o pohybe Slovákov. Takto nám pandémia zmenila životy

Google Mapy už dlhšie zobrazujú informácie o tom, kedy je určité miesto najrušnejšie. Využívajú sa k tomu agregované a anonymizované dáta. Z nich nemožno identifikovať konkrétnych používateľov. Tieto informácie nájdete v Google Mapách po kliknutí na konkrétne miesto alebo lokalitu. 

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​Vyhľadávací gigant však v dnešnej tlačovej správe vraví, že sa oddnes rozhodol zverejňovať všeobecné prehľady o tom, ako sa vyvíja návštevnosť v rôznych lokalitách so zvýšeným pohybom ľudí ako sú potraviny, lekárne, parky, zastávky MHD či vlakové a autobusové stanice, pracoviská a podobne. Samozrejme, v súvislosti s ochorením COVID-19.

Prehľady, ktoré čerpajú z plne agregovaných a anonymizovaných dát, by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní kritických rozhodnutí v boji proti pandémii. Vzhľadom na celospoločenský boj s pandémiou narastá totiž potreba dát a štatistík.

Vďaka nim môžu oficiálni predstavitelia rozhodovať o najvhodnejších opatreniach a spomaliť rýchlosť prenosu tohto ochorenia.

Prvá fáza

Spoločnosť Google bude v počiatočnej fáze poskytovať tieto prehľady v 131 krajinách. Predstavitelia krajín tak budú mať praktický náhľad na to, ako sa prejavujú ich opatrenia ako je zavretie škôl či karanténa.

​Štatistiky sú voľne dostupné na stiahnutie a poskytujú napríklad prehľad o tom, ako sa v čase mení pohyb obyvateľstva. Vďaka takýmto podkladom by sa napríklad lepšie mohli stanoviť vhodné otváracie hodiny, zlepšiť dopravné spojenia a tak ďalej. 

"Google začne tieto prehľady zverejňovať najprv na úrovni krajín a regiónov a v ďalších týždňoch bude pracovať aj na možnosti zobrazenia dát za menšie územné celky. Prehľady zobrazia trendy za niekoľko posledných týždňov, najkratší interval bude spred 48-72 hodín," informuje Google v tlačovej správe.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk