Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyGoogle Mapy už dlhšie zobrazujú informácie o tom, kedy je určité miesto najrušnejšie. Využívajú sa k tomu agregované a anonymizované dáta. Z nich nemožno identifikovať konkrétnych používateľov. Tieto informácie nájdete v Google Mapách po kliknutí na konkrétne miesto alebo lokalitu.
Vyhľadávací gigant však v dnešnej tlačovej správe vraví, že sa oddnes rozhodol zverejňovať všeobecné prehľady o tom, ako sa vyvíja návštevnosť v rôznych lokalitách so zvýšeným pohybom ľudí ako sú potraviny, lekárne, parky, zastávky MHD či vlakové a autobusové stanice, pracoviská a podobne. Samozrejme, v súvislosti s ochorením COVID-19.
Prehľady, ktoré čerpajú z plne agregovaných a anonymizovaných dát, by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní kritických rozhodnutí v boji proti pandémii. Vzhľadom na celospoločenský boj s pandémiou narastá totiž potreba dát a štatistík.
Vďaka nim môžu oficiálni predstavitelia rozhodovať o najvhodnejších opatreniach a spomaliť rýchlosť prenosu tohto ochorenia.
Prvá fáza
Spoločnosť Google bude v počiatočnej fáze poskytovať tieto prehľady v 131 krajinách. Predstavitelia krajín tak budú mať praktický náhľad na to, ako sa prejavujú ich opatrenia ako je zavretie škôl či karanténa.
Štatistiky sú voľne dostupné na stiahnutie a poskytujú napríklad prehľad o tom, ako sa v čase mení pohyb obyvateľstva. Vďaka takýmto podkladom by sa napríklad lepšie mohli stanoviť vhodné otváracie hodiny, zlepšiť dopravné spojenia a tak ďalej.
"Google začne tieto prehľady zverejňovať najprv na úrovni krajín a regiónov a v ďalších týždňoch bude pracovať aj na možnosti zobrazenia dát za menšie územné celky. Prehľady zobrazia trendy za niekoľko posledných týždňov, najkratší interval bude spred 48-72 hodín," informuje Google v tlačovej správe.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.