Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2020, 15:03

Slováci budú cez víkend hackovať koronakrízu. Pomôcť môže aj verejnosť

Na špeciálnom virtuálnom podujatí Hack the Crisis Slovakia budú účastníci tvoriť riešenia na akútne problémy v zdravotníctve, ekonomike, kultúre, v mestách a vo vylúčených komunitách.

Slováci budú cez víkend hackovať koronakrízu. Pomôcť môže aj verejnosť
Zdroj: Kaspersky Lab

Slovensko sa zapája do globálneho boja proti pandémii COVID-19. Na špeciálnom virtuálnom podujatí Hack the Crisis Slovakia budú účastníci tvoriť riešenia na akútne problémy v zdravotníctve, ekonomike, kultúre, v mestách a vo vylúčených komunitách.

Podujatie bude prebiehať 48 hodín, teda počas celej soboty a nedele a pripojiť sa dá cez stránku www.hackthecrisis.sk. Počas najbližšieho víkendu 3.-5. apríla sa tak môže zapojiť každý, kto chce v tejto neľahkej situácii priložiť ruku k dielu. 

„Kríza, ktorú momentálne pociťujeme, má aj širší rozmer ako len zdravotnícky,“ hovorí Peter Kolesár, líder iniciatívy Hack the Crisis na Slovensku. „Žijeme v neistote, a preto potrebujeme nové, konkrétne riešenia. Hack the Crisis je príležitosťou pre firmy, mestá, štát aj neziskovky. Chceme prísť nielen s novými službami či biznis modelmi, ale aj s riešeniami pre vylúčené komunity, kultúru či vzdelávanie.“

S myšlienkou, ako môžu technologickí a biznis ľudia pomôcť pri zvládaní výziev spôsobených pandémiou, prišla estónska startupová platforma Garage48. Výsledkom je viac ako tisíc účastníkov z dvadsiatich krajín sveta pripravených riešiť problém. 

Ako to funguje?

Platforma aktuálne zbiera konkrétne výzvy od ľudí a inštitúcií a hľadá odborníkov, ktorí majú detailnú znalosť o probléme. Riešitelia spolu s mentormi počas 48 hodín prídu s konkrétnymi nápadmi na riešenie.

Všetci účastníci sa budú môcť zapojiť do globálneho Hackathonu a najlepšie riešenia sa budú môcť zúčastniť medzinárodného 6-týždňového akcelerátora. V ňom môžu pre svoj nápad vyvinúť prototyp, získať investora a globálny dosah.

Ako sa zapojiť? 

Na úvod sa spustí webinár v piatok 3. apríla o 17:00. Ďalší záujemcovia sa môžu pridať aj počas hackathonu. Výsledky budú jednotlivé pracovné skupiny prezentovať v nedeľu o 18:00.

Možnosť zapojiť sa majú nielen technologickí ľudia, ale hocikto s nápadom a chuťou riešiť problémy - od developerov, manažérov, dizajnérov, medikov, sociálnych pracovníkov až po inžinierov alebo účtovníkov.

Celá komunikácia prebieha online, čiže aj samotný hackathon. Na stránke www.hackthecrisis.sk môžu záujemcovia predložiť návrh problému, zaregistrovať sa ako účastník (riešiteľ problému), prihlásiť sa ako mentor, či sponzor.

Problémy sa budú riešiť v štyroch oblastiach:

  • Výzva 1: Pomôž zdravotníctvu 
Odborný garant: Martin Smatana, riaditeľ Inštitútu zdravotníckej politiky pri MZ SR
  • Výzva 2: Pomôž mestám
Odborná garantka: Petra Dzurovčinová, Chief Innovation Officer, Bratislava - hlavné mesto SR
  • Výzva 3: Pomôž ekonomike
  • Výzva 4: Pomôž komunitám


Čo sa podarilo vo svete?

Ako príklad je tu už rriešenie z Estónska. Share Force One je platforma na zdieľanie pracovnej sily. Tá spája firmy, aby si dočasne vymenili pracovné sily. Keďže počas koronavírusovej krízy majú niektoré firmy prebytok pracovnej sily, a niektorým naopak chýba.

Ďalším z riešení je all-in-one platforma na domácu výučbu detí. V súčasnosti sa musia učitelia trápiť s rôznymi aplikáciami, z ktorých každá je lepšia na niečo iné. Nové riešenie výučbu zjednodušuje, zahŕňa testy, e-knihy, hodnotenie, rôzne oznámenia, hry či chat.

Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk