Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 14:36

Slovenské technologické mozgy sa spojili. Združujú dobrovoľníkov, ktorí chcú pomôcť pri pandémii

  • Hlavným cieľom platformy smepripraveni.sk je vytvoriť databázu dobrovoľníkov z radov odborníkov v zdravotníctve. Platforma umožní všetkým dobrovoľníkom vytvoriť si svoj profil a prehľadávať dopyty od nemocníc alebo ďalších inštitúcii.
  • Zdravotnícke zariadenia zase môžu požiadať o pomoc a zadať svoj aktuálny dopyt.
  • Technologické riešenie je výsledkom aktivít Občianskej iniciatívy Hackvirus.sk, ktorá vznikla krátko po začiatku pandémie.
Slovenské technologické mozgy sa spojili. Združujú dobrovoľníkov, ktorí chcú pomôcť pri pandémii
Zdroj: Reuters

Pred dvoma týždňami sa sformovala občianska iniciatíva Hackvirus.sk. Jej cieľom je zastrešiť technologické projekty a pomoc v boji proti narastajúcej pandémii.

Okrem toho chce Hackvirus.sk aj oslovovať občanov i odborníkov, aby poukazovali na ďalšie témy, ktoré je potrebné riešiť. Hackvirus.sk doteraz zozbieral vyše tisíc nápadov z radov občanov i odborníkov a vytvoril vyše 180 člennú databázu dobrovoľníkov a programátorov, ktorí podľa potreby pracujú na konkrétnych technologických riešeniach.

„Všetky získané nápady a námety sme dôkladne analyzovali. Zistili sme, že téma dobrovoľníctva patrí medzi tri top témy, ktoré chcú ľudia riešiť,“ hovorí Andrej Krúpa, jeden zo zakladateľov Hackvirus.sk. Iniciátormi témy dobrovoľníctva boli medici a lekári. Výsledkom spolupráce je platforma smepripraveni.sk.

„Zámerom platformy je dať dohromady čo najviac ľudí, ochotných a schopných pomôcť v čase narastajúcej pandémie - medikov, zdravotných sestier, záchranárov, zubárov, ošetrovateliek či ďalších zdravotníckych pracovníkov,“ hovorí Tomáš Brngál, ďalší zo zakladateľov Hackvirus.sk

Funkcie a ciele 

Platforma umožní všetkým dobrovoľníkom vytvoriť si svoj profil a prehľadávať dopyty od nemocníc alebo ďalších inštitúcii. Zdravotnícke zariadenia zase môžu požiadať o pomoc a zadať svoj aktuálny dopyt.

Platforma umožní aj vzdelávanie dobrovoľníkov, budú na nej umiestnené najnovšie informácie, aktuálne štúdie, vyhlásenia oficiálnych inštitúcií. Dobrovoľníci tu budú mať možnosť viesť diskusie alebo sa spýtať odborníkov na riešenia problémov v zložitých situáciách.

“Aj v tak náročných časoch je úžasné vedieť, ako naše technické riešenie môže pomôcť efektívne prepájať dobrovoľníkov na dopyty z nemocníc po celom Slovensku, a môže byť nasadené na úplne novú výzvu v tak krátkom čase,” dodáva Rado Mizera, Partner & Innovation Lead z fínsko-slovenskej spoločnosti Solved.

Platforma smepripraveni.sk je momentálne plne funkčná. Do pomoci pri nábore dobrovoľníkov sa zapojili aj vysoké školy a univerzity, ktoré oslovujú študentov, hlavne medikov. Nové technologické riešenie podporujú aj viaceré osobnosti a influenceri.

„Platformu sme sa rozhodli založiť najmä kvôli prehľadnosti a zjednoteniu organizácie dobrovoľníkov. Obávame sa totiž, že pri možnom výpadku zdravotníkov v čase najväčšej krízy by naše zdravotníctvo bez dobrovoľníkov nemuselo pandémiu zvládnuť,“ hovorí Andrej Krúpa.

Preto je Občianska iniciatíva Hackvirus.sk pripravená bezplatne odovzdať toto technologické riešenie Ministerstvu zdravotníctva SR. 

Garantom projektu sa stal uznávaný virológ Prof. Vladimír Krčméry, ktorý je v súčasnosti členom Ústredného krízového štábu a poradca vlády. Na margo riešenia uviedol. “Jeden z troch najdôležitejších pilierov zvládnutia epidémie aj podľa epidemiologických poučiek je zapojenie komunity a dobrovoľníctvo. Preto som veľmi rád, že sa komunita medikov zapojila do pomoci ľuďom.”

Nad iniciatívou prevzal záštitu a podporil ju aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk