Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2020, 15:30

Apple predstavil tablet so skvelým fotoaparátom s laserom a nový MacBook Air

  • Spoločnosť Apple predstavila dve novinky. Tablet iPad Pro a notebook MacBook Air.
  • Tablet je vybavený laserovým systémom LIDAR a notebook sa dostal s cenou pod tisíc dolárov.
Apple predstavil tablet so skvelým fotoaparátom s laserom a nový MacBook Air
Zdroj: Apple

Novinky spoločnosti Apple môžu jeho priaznivcov v tejto dobe potešiť, vylepšený tablet dostal funkciu, ktorá umožní zabaviť deti i dospelých. Nový laptop bol uvedený za cenu, ktorá je v rámci tohto modelu vôbec najnižšou, informuje idnes.cz

Lacnejšie a s novou klávesnicou

Začnime práve s novým notebookom MacBook Air. Keď uviedli tretiu generácia na trh v roku 2018, stála necelých 1 200 dolárov. Za to zákazník dostal model s 1,6 GHz procesorom Intel Core i5 (7. generácia Kaby Lake), 8GB pamäťou RAM a 128GB úložiskom SSD.

Zdroj: Apple

​​Teraz je najnižšia konfigurácia nového zariadenia 1,1 GHz procesor Intel Core i3 (10. generácia Ice Lake), 8GB pamäťou RAM a 256GB úložisko SSD. Za to chce Apple 999 dolárov. 

To znamená, že teraz štartuje nový MacBook Air s cenou o 200 dolárov nižšou, i keď prichádza aj s nižším radom procesorov Intel.

Mnoho používateľov ocení aj menej problematickú mechaniku klávesnice, než bola tá od roku 2016. V minulých modeloch bola označovaná ako "Butterfly". Nová vychádza z pol roka starého výkonného notebooku MacBook Pro a je označovaná ako Magic Keyboard.​

Okrem týchto noviniek a lepšieho hardvérového vybavenia sa novinka v podstate nezmenila, a je tak len ďalším upgradom v rámci tretej generácie. Stále je to 13,3-palcový notebook s Retina displejom (2 560 × 1 600 pixelov), s TouchID odomykaním, Force Touch ovládacím tlačidlom, dvoma 30W portami USB-C / Thunderbolt 3 a 2. Nechýba tu 3,5mm výstup na slúchadlá, 49,9 Wh batérií a hmotnosť zariadenia je 1,29 kg.

Zdroj: Apple

​Kto bude mať záujem o najvyšší model, zaplatí 1299 dolárov. Za túto sumu dostane stroj s 1,2 GHz štvorjadrovým čipom Intel Core i7, 16 GB 3733 MHz pamäte LPDDR4X a 2TB SSD úložiskom.

iPad s radarom

Nový iPad Pro uvádza Apple sloganom, ktorý tvrdí, že tento tablet môže byť pre používateľov novým notebookom. Na podporu tohto tvrdenia uviedol nové voliteľné príslušenstvo v podobe magneticky pripojiteľnej Magic Keyboard klávesnice s ovládacím kolíkom a podsvietením.

Tá má pomôcť využiť naplno operačný systém iPad OS, vrátane kurzoru myši. Jej súčasťou je aj priechodný USB-C port. iPad stále podporuje digitálne pero Apple Pencil.

Zdroj: Apple

​Veľký dôraz kladie spoločnosť na nový fotoaparát, podobne ako je to pri telefónoch iPhone 11. Ponovom tak k už známemu 12 Mpix snímaču s 2 × optickým zoomom pribudol druhý, ultraširoký zadný snímač s 10-megapixelovým rozlíšením a záberom až 125 stupňov.

K tomu však nový iPad dostal aj radar LIDAR (Light Detection and Ranging), čo je zariadenie, ktoré meria vzdialenosť na základe výpočtu odrazu laserového lúča. Tým v kombinácii s pohybovými senzormi získa prehľad o hĺbke priestoru.

Zdroj: Apple

​LIDAR v prípade iPadu "dosiahne" až do vzdialenosti piatich metrov. Novinka má za cieľ vylepšiť funkcie rozšírenej reality, aby tablet lepšie detekoval objekty a zachytil pohyb. To môžu následne využiť programátori napríklad k vytvoreniu AR hier s väčšou presnosťou.

Nový iPad Pro je tiež výkonnejší ako jeho predchodca. Môže za to predovšetkým nový čip A12Z Bionic. Ten má oproti modelu A12X o jedno jadro integrovanej grafiky viac. V súčte je teda vybavený ôsmimi výpočtovými a ôsmimi grafickými jadrami.

Firma sľubuje, že si vďaka tomu tablety poradia napríklad s editáciou 4K videa alebo úpravami 3D dizajnu. Teraz už nebude v najnižšej konfigurácii 4 GB, ale rovno 6 GB pamäte. Zariadenie podporuje bezdrôtovú sieť 802.11ax označovanú ako wi-fi 6.

​Ďalšie parametre sú veľmi podobné ako u pôvodného modelu tretej generácie, ktorý bol predstavený v roku 2018. Takže sa do predaja dostávajú dva aktualizované modely, jeden s 11-palcovým Liquid Retina displejom a druhý s uhlopriečkou 12,9 palca.

Najnižší 11-palcový model získa záujemca o 128 GB úložisko a bez mobilného pripojenia za 799 dolárov bez dane. Apple chce za 12,9-palcový iPad Pro s terabajtovým úložiskom a mobilným pripojením 999 dolárov. 

Magic Keyboard vás vyjde ďalších 299 dolárov, resp 349 dolárov.