Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2020, 16:46

Škaredí a chudobní sa zobrazovať nebudú. Tak znelo nariadenie jednej z najväčších sociálnych sietí sveta

Dôvod týchto pravidiel na TikTok má byť však iný, ako sa zdá na prvý pohľad.

Škaredí a chudobní sa zobrazovať nebudú. Tak znelo nariadenie jednej z najväčších sociálnych sietí sveta
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Veľké sociálne siete majú svojich takzvaných moderátorov, ktorých úloha je napríkald schvaľovanie istého obsahu, prípadná cenzúra v súvislosti s porušovaním ľudských práv, odstraňovanie vulgárneho či násilného obsahu a tak ďalej.

Títo moderátori, alebo niekedy nazývaní aj admini, pritom postupujú podľa interných pravidiel, ktoré im umožňujú lepšie sa orientovať a rozhodovať pri schvaľovaní niektorých sporných príspevkov. Aktuálne informácie z portálu Intercept však poukazujú na uniknutý dokument, ktorý sa objavil na internete. Je to časť spísaných pravidiel, podľa ktorých majú moderátori postupovať, píše idnes.cz.

Pravidlá jednej z najväčších sociálnych sietí na svete TikTok však obsahujú aj pomerne, ehm, zaujímavé odporúčania. Moderátori majú selektovať “škaredých ľudí”, prípadne tých, ktorí majú “väčšie pupky” či “bývajú v slumoch” so škaredými stenami. Tieto príspevky sa následne nebudú objavovať na nástenke v sekcii “Pre vás”, ktorá slúži ako návrhy na prezeranie.

Zdroj: Intercept.com / TikTok

​Portál oslovil zodpovedných ľudí z TikToku a ich stanovisko je prinajmenšom zaujímavé. Nesnažili sa totiž vyvrátiť tieto správy, no okomentovali ich tým, že sa len snažia predísť šikanovaniu daných ľudí. Teda chcú sa postaviť proti posmeškom na túto skupinu ľudí.

Dôvodom, ktorý sa uvádza v uniknutom dokumente je však i to, že ak budú návštevníci vidieť niečo, čo nie je vizuálne práve najatraktívnejšie, nebudú mať chuť sa tu opäť vrátiť. Pre nových používateľov to nevznie lákavo.

Nuž. Nie je to prvý raz, čo má táto sociána sieť podivné praktiky. Pred tým nezobrazovala príspevky od telesne postihnutých ľudí či členov LGBT komunity. Portál The Verge dostal na otázky týkajúce sa tejto záležitosti od hovorcu odpoveď, že tieto pravidlá sa nevzťahujú na americký trh. Za TikTokom totiž stojí Čína a tá má pre rôzne kúty sveta iné predpisy a odporúčania moderátorom.

Portál idnes.cz upozorňuje, že aj do TikToku zasahuje politika. Táto sociálna sieť už má totiž za sebou aj cenzúru v podobe kritiky čínskej vlády, masakru na námestí Nebeského pokoja či príspevky týkajúce sa Tibetu a Taiwanu. Podľa portálu však sieť v západnom svete upustila od týchto činov.

Ticketportal.sk