Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2020, 12:30

Technologické firmy sa spájajú. Vyzývajú ľudí na spoločný boj proti koronavírusu

  • Slovenská občianska iniciatíva hackvirus.sk má za cieľ spojenie všetkých prínosných nápadov a technologických riešení v boji proti ochoreniu COVID-19.
  • Online hackaton iniciátori platformy hackvirus.sk pripravujú v čo najkratšom čase.
  • Predbežný termín je stanovený na víkend 21. a 22. marca.
Technologické firmy sa spájajú. Vyzývajú ľudí na spoločný boj proti koronavírusu
Zdroj: Kaspersky Lab

Na Slovensku vznikla občianska iniciatíva hackvirus.sk. Za cieľ má spojenie všetkých prínosných nápadov a technologických riešení v boji proti ochoreniu COVID-19

Na základe získaných podnetov a nápadov chcú iniciátori zorganizovať online hackaton. Z neho by mali vzniknúť technologické riešenia pre ľudí. 

Platforma hackvirus.sk ponúka okrem základných informácií o koronavíruse a jeho prevencii aj možnosť zaslať na ňu všetky podnetné nápady či technologické riešenia. Či už je reč o komplet nových nápadoch, alebo o riešeniach v stave rozpracovanosti. Postupne tu pribúdajú zaujímavé nápady či riešenia, od bežných ľudí či od odborníkov na moderné technológie.

„Sme presvedčení, že všetky dobré nápady je potrebné dať pod jednu strechu, aby vznikli skutočne účinné technologické riešenia,“ hovorí Andrej Krúpa, spoluzakladateľ podnikateľského akcelerátora PERRY TALENTS a jeden z iniciátorov hackvirus.sk.

"Pri koronavíruse ide hlavne o čas, preto chceme už počas nadchádzajúceho víkendu zorganizovať online hackaton," hovorí druhý z iniciátorov hackvirus.sk Juraj Gago, „Chceme sa online spojiť so všetkými technológmi, schopnými mozgami na Slovensku, ktorí o to prejavia záujem a pokúsiť sa vyvinúť riešenia pre ľudí.“ Hlavné oblasti riešenia

Do iniciatívy sa zapojil aj Tomáš Brngál zo spoločnosti Virtual Medicine. Upozorňuje, že ľudia v teréne, teda lekári, zdravotníci, ale aj ľudia v karanténe môžu mať zaujímavé nápady, ktoré by im mohli počas tejto situácie pomôcť. "Nemajú ich však ako zrealizovať, preto im s tým chceme pomôcť,“ hovorí.

Iniciátori platformy hackvirus.sk v spolupráci s odborníkmi vytipovali päť hlavných oblastí, na ktoré by sa mali technologické riešenia zamerať:

  • včasná eliminácia hoaxov, v snahe čo najviac znížiť paniku obyvateľstva.
  • pomôcť seniorom
  • minimalizovať pohyb ľudí
  • zabezpečiť informovanosť o naskladnení potravín, liekov a hovoriť o miestach ich dostupnosti
  • zamerať sa je potrebné aj na uľačenie organizácie transferu ľudí na testovanie.

„Tieto návrhy sa budú finalizovať aj na základe konkrétnych podnetov či návrhov, ktoré dostaneme od ľudí či odborníkov v tejto oblasti. Finálne témy potom budú východiskom pre technológov, ktorí sa zapoja do online hackatonu.”  

Iniciatívu podporujú aj renomované technologické firmy, ktoré sú pripravené pomôcť pri finálnom spracovaní riešení navrhnutých počas online hackatonu. 

Riešenia už existujú

Viaceré firmy, ale aj jednotlivci už pracujú na prospešných technologických riešeniach. Tím firmy BOT.MEDIA vytvoril platformu na automatizáciu odpovedí na otázky, za ktorou už nie je ľudský faktor, ale automatizovaný scenár.

„Nástroj prináša informácie z oblastí prevencie, diagnostiky a aktuality. Obsah je neustále aktualizovaný v spolupráci s krízovým štábom a hlavným hygienikom, ale aj na základe dopytov od občanov. V spoločnej práci s iniciatívou Slovensko-help projekt ďalej rozvíjame,“ upresňuje Jozef Dobrík. Ďalšiu platformu vytvoril tím okolo Šimona Šicka, ktorý je CEO najväčšej slovenskej firmy na počítačové hry Pixel Federation. Online platforma www.KtopomozeSlovensku.sk vznikla vo veľmi krátkom čase a svoje možnosti bude časom dopĺňať a rozširovať aj na základe ponuky služieb a dostupného vybavenia.

Webstránka zatiaľ obsahuje jednoduchý formulár pre žiadateľov o pomoc a zároveň možnosť pre firmy ale aj jednotlivcov pomôcť – finančne ale napr. aj zabezpečením konkrétneho materiálu či vybavenia, kontaktami na dodávateľov a podobne. Pomoc bude rozdeľovaná vo všetkých regiónoch Slovenska. „O rozdelení podpory a prioritizovaní žiadostí bude rozhodovať odborný tím, ktorý aktuálne budujeme. Ale snažíme sa to urobiť veľmi jednoducho, lebo tento problém treba riešiť veľmi rýchlo,“ hovorí Šimon Šicko.

Novú platformu hackvirus.sk podporujú aj známe osobnosti či influenceri. Jedným z nich aj Daniel Štrauch – GOGO. Online hackaton iniciátori platformy hackvirus.sk pripravujú v čo najkratšom čase. Predbežný termín je stanovený na víkend 21. a 22. marca.

Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk