Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2020, 00:01

Jednu z obľúbených aplikácií stiahli z Google obchodu. Firma z jej blízkosti je totiž podozrivá

AnTuTu Benchmark zmizol z obchodu s aplikáciami Google Play.

Jednu z obľúbených aplikácií stiahli z Google obchodu. Firma z jej blízkosti je totiž podozrivá
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Ak sme chceli zistiť, ako je na tom smartfón s výkonom, zvyčajne sme siahli po aplikácii AnTuTu Benchmark. Tento „digitálny nástroj“ zmeral množstvo parametrov mobilného zariadenia a aj vďaka nemu sme získali aspoň približný prehľad o tom, ako sú na tom procesory či grafika.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​Tento rebríček využívalo ako dôkaz či zaujímavosť pri recenziách množstvo technologických redakcií doma i vo svete. Aktuálne informácie z portálu in.mashable.com však hovoria o tom, že test AnTuTu zmizol z aplikačného obchodu Google Play.

Podľa všetkého ho stiahol Google kvôli tomu, že AnTuTu je prepojené so spoločnosťou Cheetah Mobile. Reč je o čínskej firme, ktorej meno je poškvrnené nekalými záležitosťami ohľadom bezpečnosti dát a súkromia.

AnTuTu funguje naďalej po svojej osi

Ľudia stojaci za AnTuTu sa samozrejme búria. Vysvetľujú, že prepojenie s Cheetah Mobile je len formálne a firma ich nijako nevlastní ani neovplyvňuje. Problémom môže byť podľa portálu Android Police fakt, že v registri v obchode Google Play mal AnTuTu uvedenú aj adresu spoločnosti Cheetah Mobile. Na stránke Wikipedie majú tiež Cheetah Mobile uvedených ako svojich developerov. Navyše, aj Cheetah Mobile píše o AnTuTu ako o jednej zo svojich aplikácií.

Medzitým sa AnTuTu bráni a na sociálnej sieti Twitter a naďalej propaguje svoje benchmarkové aplikácie. Tie sa totiž dajú naďalej stiahnuť pomocou ich oficiálnej stránky. Navyše, aplikácia je stále prípadne dostupná aj pre zariadenia s operačným systémom iOS v App Store.

Aplikácie od Cheetah Mobile pritom Google odstránil zo svojho aplikačného obchodu ešte vo februári. Čelili kritike, napríklad za aplikáciu Security Master, ktorá bola podozrivá s aktivitami spájanými s adwérom, teda zbytočným množstvom nevyžiadaných reklám. Ďalšou kauzou boli aj appky CM File Manager či CM Launcher či Clean Master, ktoré tiež rôznymi nástrojmi narúšali súkromie používateľov.

Využívate benchmarkové testy? Dôverujete v ich skóre? Dajte nám vedieť v komentároch.

Ticketportal.sk