Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2020, 00:01

Strmý pád z výšin. Prečo spoločnosť HTC opustilo šťastie?

  • Firma, ktorá vyrobila prvý smartfón s operačným systémom Android.
  • Dnes jej smartfóny zmizli z hlavných ponúk na pultoch obchodov.
  • Kde nastal zlom pre HTC?
Strmý pád z výšin. Prečo spoločnosť HTC opustilo šťastie?
Zdroj: Radoslav Petrík/HN

V minulých častiach nášho seriálu História firiem sme sa pozreli na históriu značiek Samsung, Motorola, Nokia, Sony a Apple.

Obrovský úspech, spolupráca so svetovými hráčmi a následný postupný prepad, z ktorého sa firma nespamätala dodnes. Čo sa stalo so spoločnosťou, ktorej mobilné telefóny používalo množstvo ľudí aj na Slovensku? Pred pár rokmi by azda nikomu nenapadlo, že firma HTC zmizne z popredných priečok predaja.

Táto taiwanská spoločnosť vznikla v roku 1997 a je skratkou slov High Tech Computer Company. Založila ju Cher Mi Wang, dcéra jedného z najbohatších ľudí na Tajwane v tom čase. Jej partnermi sa stali HT Cho a Peter Chou, pričom predmet ich záujmov najskôr tvorila výroba notebookov.

Bohužiaľ, už v začiatkoch musela zaúradovať majetná rodina Wang a pomôcť firme udržať sa na trhu. Zafinancovala vývojárov i dizajnérov a HTC bojovala o priazeň ďalej.

Úspešné spolupráce

Firmou sa tiahne v priebehu svojej kariéry spolupráca s najrôznejšími značkami, a tak jedna z väčších zaujímavých kooperácií prišla so spoločnosťou Compaq v roku 2000. Tí chceli od HTC pomoc s výrobou mobilných laptopov. Neskôr im dôveru v podobnej veci preukázala aj známa firma HP.

HTC však zavetrila silný potenciál vo výrobe osobných mobilných zariadení, keďže vtedy boli moderné takzvané PDA-čka. Reč je o osobných vreckových asistentoch, ktoré sa tešili veľkej obľube. Nedalo sa to ešte nazývať smartfónom, keďže tieto zariadenia nemali pokročilé funkcie a ovládali sa najrôznejšími tlačidlami či joystickmi a fyzickými klávesnicami, no išlo o dôležitý vývojový medzistupeň.

Okolo roku 2002 sa o ne zaujímali zahraniční operátori, ako napríklad AT&T, Verizon Vodafone a ďalší. PDA-čka HTC bežali na podpore systému od Microsoftu a spoločnosť ich ešte v roku 2004 predávali pod značkou Qtek.

Všetky spolupráce so známymi svetovými výrobcami toho obdobia postupne pridávali HTC na kredite. Zariadenia s označeniami HTC Magician, HTC Wizard a HTC Apache boli dobrými produktmi s operačným systémom Windows Mobile.

Zdroj: HTC

​Mimochodom, všimnite si podľa názvov, ako bola firma v tom čase pyšná na svoj výtvor: v slovenskom preklade magician – kúzelník, wizard – čarodejník. Verili v to, že ich zariadenia sú extrémne pokrokové. A, samozrejme, aj boli. Tieto mobilné zariadenia, z ktorých ste telefonovali aj posielali e-maily zároveň, či dokonca surfovali po internete, patrili k veľmi obľúbeným.

Firma však ešte nevedela, že v čase, keď zažívala najväčšiu slávu s týmito čarodejníkmi vo vreckách, sa chystá súmrak tohto obdobia. O rok neskôr, v roku 2007, totiž predstavil Steve Jobs revolučné zariadenie, ktoré nazval iPhone. A práve to sa stalo grálom, na ktorý sa skôr či neskôr snažili doťahovať. Ale ešte nepredbiehajme situáciu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk