Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2020, 00:01

Strmý pád z výšin. Prečo spoločnosť HTC opustilo šťastie?

  • Firma, ktorá vyrobila prvý smartfón s operačným systémom Android.
  • Dnes jej smartfóny zmizli z hlavných ponúk na pultoch obchodov.
  • Kde nastal zlom pre HTC?
Strmý pád z výšin. Prečo spoločnosť HTC opustilo šťastie?
Zdroj: Radoslav Petrík/HN

V minulých častiach nášho seriálu História firiem sme sa pozreli na históriu značiek Samsung, Motorola, Nokia, Sony a Apple.

Obrovský úspech, spolupráca so svetovými hráčmi a následný postupný prepad, z ktorého sa firma nespamätala dodnes. Čo sa stalo so spoločnosťou, ktorej mobilné telefóny používalo množstvo ľudí aj na Slovensku? Pred pár rokmi by azda nikomu nenapadlo, že firma HTC zmizne z popredných priečok predaja.

Táto taiwanská spoločnosť vznikla v roku 1997 a je skratkou slov High Tech Computer Company. Založila ju Cher Mi Wang, dcéra jedného z najbohatších ľudí na Tajwane v tom čase. Jej partnermi sa stali HT Cho a Peter Chou, pričom predmet ich záujmov najskôr tvorila výroba notebookov.

Bohužiaľ, už v začiatkoch musela zaúradovať majetná rodina Wang a pomôcť firme udržať sa na trhu. Zafinancovala vývojárov i dizajnérov a HTC bojovala o priazeň ďalej.

Úspešné spolupráce

Firmou sa tiahne v priebehu svojej kariéry spolupráca s najrôznejšími značkami, a tak jedna z väčších zaujímavých kooperácií prišla so spoločnosťou Compaq v roku 2000. Tí chceli od HTC pomoc s výrobou mobilných laptopov. Neskôr im dôveru v podobnej veci preukázala aj známa firma HP.

HTC však zavetrila silný potenciál vo výrobe osobných mobilných zariadení, keďže vtedy boli moderné takzvané PDA-čka. Reč je o osobných vreckových asistentoch, ktoré sa tešili veľkej obľube. Nedalo sa to ešte nazývať smartfónom, keďže tieto zariadenia nemali pokročilé funkcie a ovládali sa najrôznejšími tlačidlami či joystickmi a fyzickými klávesnicami, no išlo o dôležitý vývojový medzistupeň.

Okolo roku 2002 sa o ne zaujímali zahraniční operátori, ako napríklad AT&T, Verizon Vodafone a ďalší. PDA-čka HTC bežali na podpore systému od Microsoftu a spoločnosť ich ešte v roku 2004 predávali pod značkou Qtek.

Všetky spolupráce so známymi svetovými výrobcami toho obdobia postupne pridávali HTC na kredite. Zariadenia s označeniami HTC Magician, HTC Wizard a HTC Apache boli dobrými produktmi s operačným systémom Windows Mobile.

Zdroj: HTC

​Mimochodom, všimnite si podľa názvov, ako bola firma v tom čase pyšná na svoj výtvor: v slovenskom preklade magician – kúzelník, wizard – čarodejník. Verili v to, že ich zariadenia sú extrémne pokrokové. A, samozrejme, aj boli. Tieto mobilné zariadenia, z ktorých ste telefonovali aj posielali e-maily zároveň, či dokonca surfovali po internete, patrili k veľmi obľúbeným.

Firma však ešte nevedela, že v čase, keď zažívala najväčšiu slávu s týmito čarodejníkmi vo vreckách, sa chystá súmrak tohto obdobia. O rok neskôr, v roku 2007, totiž predstavil Steve Jobs revolučné zariadenie, ktoré nazval iPhone. A práve to sa stalo grálom, na ktorý sa skôr či neskôr snažili doťahovať. Ale ešte nepredbiehajme situáciu.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk