Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2020, 18:30

Firma vytlačí tvár na rúšku. Smartfón môžete odomknúť, má to však medzery

Ak majú ľudia rúška či respirátory, nedokážu odomknúť smartfón pomocou snímania tváre. Dnielle Baskin však prišla s vlastným riešením.

Firma vytlačí tvár na rúšku. Smartfón môžete odomknúť, má to však medzery
Zdroj: Face ID Masks

Rúšky či respirátory na tvári môžu byť v čase vírusových ochorení celkom užitočnou pomôckou. Pointa je však v tom, aby ste si ich nedávali z tváre dolu. V súvislosti so smartfónmi však vzniká menší problém.

Množstvo ľudí využíva takzvané Face ID, teda rozpoznávanie tváre na odomknutie smartfónu. S rúškou cez nos a ústa vás však nerozpozná ani ten najpokročilejší systém. Iste, niektoré smartfóny ponúkajú aj snímanie odtlačkov prstov, takže namiesto rozpznávana tváre môžete použiť to.

Zdroj: Face ID Masks

​Novšie iPhony však už napríklad neobsahujú možnosť odomknutia pomocou skeneru odtlačkov prstov. Okrem snímania tváre môžete využiť už len manuálne zadávanie kódu na odomknutie. A hoci nejde na pohľad o nič extrémne náročné, predsa len, je to otravné. Ľudia totiž siahajú na svoj smartfón niekoľko desiatok ráz denne.

Umelkyňa Danielle Baskin sa však rozhodla, že skúsi vyriešiť problém so zadávaním odtlačku či vzoru, píše portál dezeen.com. Ponúkajú možnosť vytlačenia “zvyšku” vašej tváre na rúšku či respirátor cez svoj portál Face ID Masks. A hoci by mohlo zdanlivo ísť o vynájdenie sa, nie je to také jednoduché.

Rôzni výrobcovia ponúkajú aj rôzne systémy na odomykanie tvárou. Smartfóny s operačným systémom Android zvyčajne používajú len 2D odomknutie, teda zoskenujú len “plochý obraz” vašej tváre.

Pri uvedení tohto systému preto vznikali pochybnosti o jeho kvalite. Niektorým ľuďom sa totiž podarilo odomknúť smartfón aj na základe fotografie majiteľa telefónu. Nejde však o pravidlo, nám v redakcii sa podobný pokus nepodarilo úspešne zopakovať. 

Zdroj: Face ID Masks

​V každom prípade - 2D skenovanie tváre je jednoduchšou záležitosťou ako 3D snímanie, ktoré využíva Apple. V tom prípade sa už berie do úvahy aj hĺbka tváre, teda napríklad položenie očí, vystúpenosť lícnych kostí či nosa.

A opäť tu nastáva problém so snímaním tváre pre Apple. Keďže vytlačený zvyšok tváre na respirátore je vytlačený na ploche, neobsahuje potrebné údaje o hĺbke. Je teda vysoko pravdepodobné, že si aj napriek vytlačenej tvári na maske svoj iPhone neotvoríte. Podľa nypost.com síce môžete využiť aj možnosť opätovne pridať tvár, pričom tento raz by ste mali na tvári masku, no to zatiaľ nemajú odskúšané. 

Danielle Baskin však medzičasom začala riešiť aj tento problém. Na výrobu respirátora už začali skúšať aj 3D tlačiareň, pričom maska na tvár má v podstate váš tvar nosa, úst a líc. Táto metóda je vška len vo fáze testovania.

Nuž, ak by ste sa rozhodli, že chcete zatiaľ vyskúšať len respirátor s vašou podobizňou, stačí navštíviť ich webovú stránku a poslať svoju fotografiu. Marketing okolo koronavírusu už dorazili snáď do každého odvetvia...