Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2020, 00:01

Menej modelov a osobných útokov. Odborník vysvetľuje, čo by mohli výrobcovia smartfónov zlepšiť

  • Menej skúsení používatelia telefónov sa prestávajú orientovať v množstve telefónov v ponuke.
  • Zľavy nepredstavujú pre výrobcov len nižší zárobok. Môžu dokonca znehodnotiť produkt. 
  • Odborník pomenoval niekoľko oblastí, ktoré by mohli výrobcovia smartfónov vylepšiť.
Menej modelov a osobných útokov. Odborník vysvetľuje, čo by mohli výrobcovia smartfónov zlepšiť
Zdroj: Getty Images

Na svete sú desiatky rôznych výrobcov smartfónov, ktorí produkujú neustále obrovské množstvá zariadení. Niektoré sú kvalitnejšie, iné menej, no spája ich niekoľko bodov, z ktorých by si mohli výrobcovia vziať príklad, vysvetľuje najväčší britský recenzent smartfónov Arun Maini. Vo svojom videu Maini hovorí, na čo by si mohli dať výrobcovia smartfónov pozor, čo môže byť pre nich kontarproduktívne a v ktorých oblastiach by podľa neho mohli zabrať. Súhlasíte s ním?

Vyhrotený marketing

Jedna vec je spraviť skvelú reklamu a ukázať, aký máte super produkt. Druhá vec je priamo sa porovnávať s konkurenciou, či sa z nej dokonca vysmievať. Pri uvádzaní nového smartfónu napríklad spoločnosť Xiaomi vytvorila stránku, kde ste zistili, akú obnovovaciu frekvenciu má displej vášho smartfónu. Ak to boo 60 Hz, našli ste si štipľavý odkaz o tom, že využívate technológiu displeja starú takmer dve dekády. Sama táto firma pritom produkuje i smartfóny, ktoré stále obsahujú túto "zastaralú technológiu", upozorňuje Maini. 

Ďalšou záležitosťou býva to, keď si značky navzájom uťahujú z noviniek - a vzápätí spravia to isté. Napríklad, chýbajúci 3,5 mm konektor na slúchadlá bol v Apple terčom mnohých vtipov. Samsung spravil na túto tému i zábavné videá. O rok či dva neskôr však k tomuto kroku pristúpilo množstvo ďalších výrobcov - a medzi nimi aj Samsung. Nepôsobí to potom najlepšie.

Materiály

Výrobcovia upustili od kovových dizajnov, ktoré znemožňovali bezdrôtové nabíjanie. Na zadných častiach našich smartfónov sa tak začalo objavovať sklo. Na jednej strane síce sklenená plocha vyzerá luxusne, no len do komentu, kým sa jej dotknete. Na lesklom povrchu vyzerajú odtlačky prstov neskutočne zle.

Druhou nevýhodou skla je tiež jeho krehkosť. A hoci sa vedia výrobcovia dopracovať k čoraz odolnejším sklám, stále by to možno chcelo nejakú tú ochranu navyše. Väčšina ľudí využíva na svoj telefón obal, ktorý veru nepridáva telefónu zvyčajne na kráse.

Maini vidí z hľadiska odtlačkov riešenie v matnej úprave skla, ako to má Huawei na svojich modeloch Mate, iPhone na nových 11 Pro alebo firma OnePlus. Z hľadiska ochrany smartfónov apeluje aspoň na malé drobnosti, ktoré by mohli zvýšiť životnosť telefónov - malé silikónové vankúšiky po bokoch smartfónov, prípadne v okolí zadného fotoaparátu. Iste, narušilo by to dizajn, no v skutočnosti dizajn absolútne “zabijeme” až dvojeurovým púzdrom z Aliexpressu.

Kontraproduktívne zľavy

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk