Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2020, 18:30

Smarfóny sú ľahkým terčom pre koronavírus. Takto si ich dôkladne vydezinfikujete

  • Naše smartfóny bývajú znečistenejšie ako záchodové dosky. Nezabúdajme na ich hygienu.
  • Aké sú odporúčania ohľadom čistenia telefónov od jednotlivých firiem?
Smarfóny sú ľahkým terčom pre koronavírus. Takto si ich dôkladne vydezinfikujete
Zdroj: HN/Peter Mayer

Koronavírus sa skloňuje snáď všade. Jedna vec je však spraviť si zásoby múky a toaletného papiera, druhá vec je dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia. Tie sa pritom netýkajú len umývania rúk, ale aj našich mobilných telefónov, upozorňuje portál idnes.cz.

Vírus s označením COVID-19 sa totiž rozširuje kvapôčkami, ktoré do ovzdušia vykašliava či dokonca len vydychuje infikovaná osoba. Mikrokvapôčky dopadajú na povrchy predmetov, ktoré sa v blízkosti osoby nachádzajú a vzniká riziko, že sa ich dotknú ďalšie osoby a infikujú sa.

To, že naše mobilné telefóny sú niekoľkokrát špinavšie ako záchod, vyplýva ešte zo štúdie z roku 2018. Porovnaním vzoriek zo smartfónov a WC dosiek britská firma zistila, že telefóny v priemere obsahovali 1479 kolónií baktérií, zatiaľ čo dosky len 220-násobne menej.

Mikróby sa na telefónoch koncentrujú aj „vďaka“ tomu, že so zariadeniami neustále manipulujeme. Čísla sa líšia, no v priemere sú to desiatky ráz v priebehu jediného dňa. 

Akokoľvek smiešne to vyznie, nemali by sme svoje smartfóny ukladať na verejné stoly v reštauráciách či kaviarňach, aby sme prípadnú nákazu neposúvali ďalej. Zároveň by sme mali obmedziť používanie zdieľaných telefónov a nepoužívať mobilný telefón iných osôb. No a tiež by sme sa mali viac zamerať na čistotu mobilného telefónu a jeho dezinfekciu.

Podľa niektorých odborníkov však nie je najvhodnejšie riešiť situáciu dezinfekčnými vlhčenými obrúskami. Hovorca Samsung Electronics Czech and Slovakia David Šahula uviedol pre idnes.cz, že mobilné telefóny odporúča čistiť len suchou handričkou alebo pogumovanou látkou, v najlepšom prípade jemnou mikrovláknovou utierkou. Neodporúča pritom využívať prostriedky obsahujúce alkohol, ktoré by mohli spôsobiť „rozlepenie adhezívnych častí, ktoré sú použité pre kompletizáciu smartfónu a zaistenie jeho vodeodolnosti“.

Spoločnosť Huawei však odporúča jemne potrieť mierne navlhčenou handričku s alkoholovým prostriedkom. „V žiadnom prípade však neponárajte zariadenie do kvapaliny. Pri ošetrení sa zároveň vyhnite preniknutiu gélu či kvapaliny do telefónu,“ povedala PR manažérka Huawei Gabriela Lobel.

Spoločnosť Apple upozorňuje, aby ste nevyužívali na čistenie aerosólové spreje, stlačený vzduch, rozpúšťadlá, čpavok, abrazívne prostriedky či čističe obsahujúce peroxid vodíka. Používatelia by podľa nich mali využívať mäkkú navlhčenú handričku, ktorá nezanecháva vlákna či chĺpky. Tiež si treba dávať pozor, aby sa do otvorov a konektorov smartfónu nedostala vlhkosť.

Zaručený a jednoznačný čistiaci prostriedok či spôsob zrejme neexistuje, no skúsme si predsa len denne očistiť náš smartfón s utierkou s malou vrstvou dezinfekčného prípravku, preventívne ho nezdieľať s inými osobami a nechávať si ho vo vrecku nohavíc či v kabelke.