Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2020, 15:11

Zomrel muž, ktorého nápad používajú takmer všetci

V spoločnosti Apple strávil Larry Tesler 17 rokov, neskôr pracoval v Amazone a Yahoo.

Zomrel muž, ktorého nápad používajú takmer všetci
Zdroj: Wikimedia/Yahoo! Blog from Sunnyvale, California, USA

Nemusíte byť práve počítačovo najzdatnejší, aby ste poznali najznámejšie klávesové skratky ako Ctrl+C a Ctrl+V. Sú to príkazy na kopírovanie a vkladanie celých textov, slov, obrázkov a používajú sa aj v množstve odborných programov. To, čo je dnes samozrejmosť a intuícia, však musel niekto vymyslieť. Bol to počítačový vedec Larry Tesler. Ten v pondelok zomrel, informovala BBC.

Ako to už býva, širokej verejnosti bolo jeho meno doteraz menej známe. Aktuálne sa však dostáva na všetky známe i menej známe stránky. To, samozrejme, svedčí o jeho silnom vplyve. 

​Larry Tesler zomrel vo veku 74 rokov. Okrem iného sa zaslúžil o to, že v počítačoch existuje obľúbená funkcia "vyňať, kopírovať, vložiť", anglicky "cut, copy and paste", čo významne uľahčilo prácu s počítačom. to dnes to BBC. Tesler pracoval pre mnoho významných technologických firiem, vrátane Applu.

Profesijný život začínal štúdiom na Stanfordovej univerzite v Kalifornii. Po ukončení štúdií sa zameral na dizajn používateľského rozhrania, teda to, čo robí napríklad počítačové systémy užívateľsky prívetivejšie. Ono totiž vôbec nie je jednoduché navrhnúť používateľské rozhrania tak, aby sme sa v nich bez problémov orientovali.

Nikdy ste si nič pri práci s počítačom či mobilom nevšimli a neviete, o čom je vlastne reč? Nuž, aj to to je znakom toho, že sa vo vašom rozložení aplikácií a programov automaticky vyznáte. Poďakujte dizajnérom používateľského rozhrania. 

Aj toto je príklad používateľského rozhrania:

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​V Silicon Valley začal Tesler pracovať začiatkom 60. rokov, teda v čase, keď neboli počítače väčšine ľudí prístupné. Boli zároveň aj komplikované na . Vďaka jeho inováciám sa podarilo rozšíriť ich využitie a viac ich poľudštiť. 

Tesler začínal vo výskumnom centre Xeroxu, než ho prilákal Steve Jobs do spoločnosti Apple, kde Tesler strávil 17 rokov. Po odchode z Applu zriadil vzdelávacie start-up a krátko pracoval tiež v Amazonu a Yahoo.

Najslávnejšie Teslerova inovácie - teda funkcie vyňať, kopírovať, vložiť - bola zrejme založená na starej metóde editácia, kedy ľudia fyzicky odstrihli časť tlačeného textu a nalepili inam. Funkcia bola prvýkrát začlenená do softvéru firmy Apple v počítači Lisa v roku 1983 a v pôvodnom Macintoshi, ktorý bol uvedený na trh o rok neskôr.

Tesler tiež v počítačových systémoch presadzoval nemodálne rozhrania, ktoré v tej dobe nebolo bežné. Hlavnou myšlienkou nemodálneho rozhranie je, že všetky činnosti sú užívateľom dostupné po celú dobu. Modálne rozhrania naopak vyžaduje, aby používateľ prepínal do určitých režimov, aby mohol danú akciu urobiť.

Ticketportal.sk