Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2020, 18:08

Google Mapy sa nechali nachytať na jednoduchý trik. Výsledkom bola zápcha v prázdnych uliciach

Google čerpá pri tvorení aktuálnej dopravnej situácie informácie aj z našich telefónov.

Google Mapy sa nechali nachytať na jednoduchý trik. Výsledkom bola zápcha v prázdnych uliciach

Aj vyspelé technológie majú z času na čas menšie zaváhania. Aktuálne sa tak trochu nechali „nachytať“ Google Mapy, informuje portál Android Authority.

Nemecký umelec Simon Weckert si totiž povedal, že ich otestuje. Výsledkom bolo, že vytvoril virtuálnu zápchu v Berlíne. Ako sa to stalo?

Weckert naložil do jedného vozíka 99 smartfónov s aktívnymi SIM kartami a zapnutou aplikáciou Google Mapy. Tento vozík potom krokom viezol stredom berlínskych ulíc. Video z tejto „akcie“ potom zverejnil na YouTube.

Spolu so zábermi, ako chodí po uliciach, zároveň zobrazuje aj aktuálne Google Mapy s premávkou. V nej sa postupne ukazujú zápchy. To znamená, že autám sa pri navigácii následne zobrazujú v Mapách zdržania v týchto miestach i bez toho, aby tam reálne boli kolóny. Ako je to možné?

Google totiž čerpá pri tvorení aktuálnej dopravnej situácie informácie aj z našich telefónov. Tým, že analyzuje rýchlosť, umiestnenie či celkový pohyb následne zisťuje návštevnosť miest či „živú premávku“.

Toto však nie je jediný spôsob, ako Google informácie získava a dáva k dispozícii používateľom a tento pokus spustil vášnivé diskusie na internete. Jedni boli skeptickí, iní mu tlieskali.

Na sociálnej sieti Twitter sa však ozval aj používateľ, ktorý vraví, že pracuje ako softvérový inžinier v Google. „Pracujem pre Google Mapy a viem niečo o tom, ako fungujú. Verím, že je to celkom možné.“

O názor sme požiadali aj Dávida Kováča, slovenského miestneho sprievodcu v Google Mapách a vedúceho komunity Google developerov v Košiciach:

"Google v zopár prednáškach na svojich vývojárskych konferenciách spomenul, že ako dáta do tejto funkcie používa aj mobily so zapnutou aplikáciou Google Maps. Vďaka sile Google algoritmov si Google vie odfiltrovať peších či ľudí cestujúcich MHD. Je teda pochopiteľné, že Google algoritmus pre vyhodnotenie úrovne dopravy na ulici berie týchto 99 zariadení ako "dôveryhodnú" vzorku."

Takýto žartík vyzerá na videu celkom dobre, no faktom je, že si treba dať pozor, aby sa takáto situácia nezneužívala. Ľudia by takto mohli vedome narúšať priebeh dopravy. Google zatiaľ na video nereagoval.

Ticketportal.sk